Drastyczne podwyżki cen jaj. Hodowcy ostrzegają, co się stanie już jesienią

Biznes Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

Fatalne wieści w sprawie cen jaj. Choć w ciągu roku i tak już mocno podrożały, to bardzo prawdopodobne jest, że w ciągu kilku następnych miesięcy dojdzie do jeszcze większej, skokowej podwyżki. Jak tłumaczą przedstawiciele branży, wskazuje na to “katastrofalnie niska” liczba wylęgających się ostatnio piskląt.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się bardzo znaczących podwyżek cen jaj tak dla klientów hurtowych, jak i detalicznych – ostrzega w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Mariusz Szymyślik, dyrektor ds. analiz w tej instytucji. Jak ostrzega izba, podwyżki mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.

Drastyczne cięcia w produkcji

Prognozy te oparte są na bardzo złych danych dotyczących wylęgów piskląt kur niosek w ostatnich miesiącach. Jak komentuje Szymyślik, “dostępna na rynku liczba jednodniowych kur nieśnych były katastrofalnie niska”. W lipcu 2022 roku wylęgło się 1,7 miliona takich piskląt, o 47 procent mniej niż w tym samym miesiącu rok temu i o 52 proc. mniej niż w czerwcu 2022.

Zdaniem Szymyślika niechęć hodowców do uzupełniania stad jest tak mocna, że czegoś takiego nie było w Polsce od kilkunastu lat. Również w innych krajach Europie mamy do czynienia z dużym spadkiem wylęgów. W okresie luty-czerwiec tego roku w Niemczech spadek ten sięgnął 38 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, we Włoszech – 47 proc., w Holandii – 11 proc., a na Węgrzech – 23 proc

więcej/ źródło: https://finanse.wp.pl/drastyczne-podwyzki-cen-jaj-hodowcy-ostrzegaja-co-sie-stanie-juz-jesienia-6806668889963232a

Źródło: Adobe Stock, fot: annacovic