Dwa kardiomonitory od Fundacji Radia ZET dla pilskiego szpitala

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Szpital Specjalistyczny w Pile otrzymał dwa nowe kardiomonitory wartości 31 tysięcy złotych od Fundacji Radia ZET. Jeden trafi na Oddział Dziecięcy, drugi na Odział Neonatologiczny (noworodków).

Kardiomonitory są najbardziej podstawowym i niezbędnym narzędziem do dbania o bezpieczeństwo kardiologiczne pacjentów. Szczególnie tych po operacjach, przebywających na intensywnej terapii. Są też wykorzystywane w diagnostyce chorób serca.

W przypadku małych pacjentów nowe urządzenia firmy Biameditek pozwolą na prowadzenie ciągłego monitoringu i diagnostyki hospitalizowanych dzieci. Monitorują pracę serca, puls, saturację (dotlenienie krwi), ciśnienie i temperaturę. Zostały zakupione z całym oporządzeniem, dzięki któremu można podłączyć do nich noworodki przebywające w inkubatorach. Są stacjonarno-przenośne, dokładnie mierzą wszystkie parametry i są proste w obsłudze.

Starania o ich zakup prowadziło Starostwo Powiatowe w Pile. Wniosek został złożony do kilku fundacji w kraju i to właśnie Fundacja Radia ZET odpowiedziała pozytywnie.
– To kolejna dobra wiadomość dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Pile. W piątek podpisaliśmy umowę na dofinansowanie w kwocie 1,6 mln zł zakupu sprzętu na oddział intensywnej terapii i neurologii, dzisiaj otrzymaliśmy kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafi na oddziały dziecięce ? powiedział Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

Zadowolenia nie kryje również Rafał Szuca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.
Bez dobrego sprzętu nie ma dobrej diagnostyki. Każdy nowy sprzęt nas cieszy, a kardiomonitory są niezwykle potrzebne ? podkreślił.

Odziały dziecięce w szpitalu wprawdzie dysponują kardiomonitorami, ale są one już  częściowo wyeksploatowane i mają przestarzałą technologię. Nie bez powodu zapadła zatem decyzja, że trafią właśnie na te dwa odziały.
– Dla nas to świetna wiadomość. Nowy kardiomonitor będziemy wykorzystywać również w przypadku dzieci, które nie przechodziły operacji, a potrzebują stałego monitoringu, na przykład temperatury ciała i ciśnienia ? dodaje Maciej Osiecki, ordynator Oddziału Dziecięcego.

Z kolei Justyna Gródecka, ordynator Oddziału Neonatologii zapowiedziała, że teraz każdy noworodek, tuż po urodzeniu i przed wyjściem do domu będzie dokładnie przebadany na kardiomonitorze, zwłaszcza pod kątem wykrycia wad serca.

Warto wiedzieć, że w 2017 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Pile hospitalizowano łącznie 3 893 dzieci.
__________
Fundacja powstała w 1999 r.  i jest jedyną radiową organizacją charytatywną w Polsce. Obejmuje pomocą i opieką najbardziej potrzebujących i bezbronnych: osoby chore, niepełnosprawne, a w szczególności dzieci. Fundacja kupuje również sprzęt medyczny dla szpitali, aby pomóc lekarzom jak najlepiej leczyć, a pacjentom przyspieszyć powrót do zdrowia. Na mapie szpitali, które otrzymały sprzęt od Fundacji do tej pory był Gdańsk, Warszawa, Łódź, Lublin, Wrocław, Zabrze i Sanok, teraz dołączyła Piła.

 powiat.pila.pl