Dzieci krzyczały: “Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!”

Czarnków Edukacja Interwencje Na sygnale Najnowsze Środowisko Wydarzenia

Kolorowo i głośno było w Drawsku. Wszystko to za sprawą dzielnych przedszkolaków, którzy wzięli udział w marszu antysmogowym, organizowanym przez Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”, we współpracy z Gminnym Przedszkolem Publicznym im. Jana Brzechwy w Drawsku.

Zanim jednak dzieci wyszły na ulicę, by skandować hasła antysmogowe, przedszkolaki wzięły udział w pogadance.

– Maluchy dowiedziały się m.in. czym jest smog, dlaczego jest niebezpieczny dla zdrowia i co można zrobić, by zadbać o czyste powietrze. Dzieci doskonale wiedziały, że na powstanie smogu wpływa m.in. palenie odpadów w domowym palenisku, spaliny z samochodu czy niszczenie zieleni. Z kolei jako działania, które przeciwdziałają powstawaniu smogu dzieci wymieniły między innymi segregowanie odpadów, dbanie o zieleń, jazda rowerem czy oszczędzanie prądu – relacjonuje Dorota Bonzel, pracownik ZM „PRGOK”.

Aby nauczyciele mogli we własnym zakresie przeprowadzać zajęcia z dziećmi na temat smogu, placówka otrzymała specjalne maty edukacyjne. Maty trafiły nie tylko do placówki w Drawsku, ale zostaną przekazane przedszkolom na terenie całej gminy.

Po części teoretycznej dzieci wraz z paniami nauczycielkami wzięły udział w marszu antysmogowym.

>>> MARSZ ANTYSMOGOWY W DRAWSKU – ZOBACZ FILM

– Maluchy były wyposażone w transparenty z hasłami: „Stop smog”. Przedszkolaki bardzo głośno wykrzykiwały: „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!” i robiły hałas gwizdkami. Wszystko po to, by zwrócić uwagę dorosłych na to, że do pieca nie można wyrzucać wszystkiego co popadnie – opowiada Iwona Turnak ze ZM „PRGOK.

Momentem kulminacyjnym marszu było spotkanie z panią sekretarz gminy Drawsko, która w zastępstwie pana wójta spotkała się z przedszkolakami. Dzieci przekazały na ręce pani sekretarz plakaty antysmogowe. Pani sekretarz obiecała, że plakaty zawisną w gabinecie pana wójta oraz zapewniła, że zarówno ona jak i pracownicy Urzędu Gminy będą dbali o to, by mieszkańcy mogli oddychać czystym powietrzem oraz zobowiązała się do prawidłowej segregacji odpadów.

Na zakończenie maluchy zaśpiewały piosenkę o segregacji odpadów i ruszyły w drogę powrotną do przedszkola.

– Dziękujemy dyrekcji i pracownikom przedszkola w Drawsku za zaangażowanie się w organizację marszu. Dziękujemy również policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia, szczególnie w momencie przechodzenia przez ulicę – dodaje Karolina Adler ze ZM „PRGOK”.