Egzamin zdali na 5!

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

60 ochotników stanęło dziś przed trudnym zadaniem. Musieli zdać egzamin podsumowujący ich dwutygodniowe szkolenie podstawowe. Instruktorzy ocenili ich umiejętności pozytywnie. Co dalej? Przysięga i dalsza służba w 12. WBOT

Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, pokonywanie terenu różnymi sposobami, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to zaledwie kilka zagadnień, których przyszli żołnierze uczyli się podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Właśnie zakończył się pierwszy etap ich szkolenia. Rekruci zdali egzamin z pętli taktycznej. Tym razem ochotnicy studiowali podstawy rzemiosła wojskowego w 151. batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie. Egzamin to zweryfikowanie umiejętności przed przystąpieniem do przysięgi wojskowej. Później żołnierze zostaną skierowani do swoich macierzystych pododdziałów na dalsze szkolenie.
Ostatnie dni kandydaci spędzili w skwierzyńskich koszarach oraz na przykoszarowym placu ćwiczeń. Egzamin rozpoczął się o świcie. Instruktorzy i dowódcy ogłosili na kompanii alarm. Dla żołnierzy był to sygnał do wymarszu w sekcjach (po 12 żołnierzy). Ochotnicy byli oceniani pod kątem działania w swoich sekcjach (drużynach) i poprawnego przekazywania sobie sygnałów. Podczas sprawdzianu, rekruci zdani są na siebie i kolegów z drużyny. Nad ich bezpieczeństwem czuwają duchy – żołnierze obserwujący i rozliczający decyzje oraz sposób działania ochotników.
Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim, na Placu Grunwaldzkim w sobotę, 25. marca o godzinie 13:00.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz sprzętu i uzbrojenia lubuskich jednostek wojskowych. Swój udział w pokazie zapowiedzieli również żołnierze wojsk amerykańskich, na co dzień stacjonujący w Skwierzynie. Nie zabraknie również stoisk promocyjnych służb mundurowych zaprzyjaźnionych z terytorialsami.

por. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA
foto: 12. WBOT