Fałszywą stówką chciała zapłacić za zakupy. W domu miała jeszcze dwie…

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

JASTROWIE. Policjanci z Komisariatu Policji w Jastrowiu zatrzymali 46-latkę, która chciała zapłacić za zakupy fałszywym banknotem. Kobieta prosto ze sklepu trafiła do policyjnej jednostki, gdzie usłyszała zarzut wprowadzenia do obiegu fałszywego banknotu.

Policjanci z Komisariatu Policji w Jastrowiu zostali wezwani do jednego ze sklepów na terenie Jastrowia.

-Pracownik sklepu poinformował funkcjonariuszy o swoich podejrzeniach w stosunku do jednej z klientek. Twierdził, że banknot, którym kobieta chciała zapłacić za zakupy jest fałszywy. Odmówił jej więc sprzedaży towaru i powiadomił funkcjonariuszy ? relacjonuje podkom. Maciej Forecki, oficer prasowy złotowskiej Policji.

Mundurowi zatrzymali 46-latkę. Były to ostatnie jej zakupy w tym dniu.

Funkcjonariusze zabezpieczyli fałszywy 100-złotowy banknot, którym kobieta chciała zapłacić za towar. Ponadto zauważyli, że ?wyróżniająca? się stuzłotówka została niechlujnie wycięta. Podczas przeszukania mieszkania 46-latki policjanci ujawnili kolejne dwa fałszywe banknoty o nominale 100 złotych ? kontynuuje Forecki.

Śledczy z jastrowskiego komisariatu przedstawili kobiecie zarzut wprowadzenia do obiegu podrobionego pieniądza. Za to przestępstwo grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina art. 310 Kodeksu Karnego:

§ 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, polski albo obcy znak pieniężny, który został ustalony jako prawny środek płatniczy, jednak nie został jeszcze wprowadzony do obiegu, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.,

§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub znak pieniężny albo dokument określone w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

(Red.)

Fot. KPP Złotów