Festiwalowy jubileusz

kraj Kultura Najnowsze Wydarzenia Złotów
Po raz piętnasty Zakrzewo pełniło rolę gospodarza wyjątkowego w skali całego regionu wydarzenia, jakim jest Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Z Przytupem”. Przez dwa dni w gminie biło folklorystyczne serce kraju, królowały piękne kolorowe stroje zaś uczestnikom towarzyszyły uśmiech, ekspresja i niespożyta pozytywna energia.
Prezentacje artystyczne związane z ludowymi tradycjami różnych części Polski zachwycają swoim pięknem i różnorodnością, stwarzając możliwość poznania kultury różnych regionów naszego kraju, integracji młodego pokolenia a także wymiany doświadczeń między zespołami i instruktorami. Ważną rolą Festiwalu „Z Przytupem” jest też integracja amatorskich środowisk twórczych związanych z kulturą ludową oraz pielęgnowanie własnej tożsamości kulturowej. Dzięki tym wszystkim czynnikom wydarzenie to na trwałe wpisało się w kalendarz kulturalny całego regionu i w miniony weekend odbyło się już po raz piętnasty.
Tym razem, prócz gospodarzy z Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie w festiwalu udział brał Zespół Pieśni i Tańca „Duża Okrasa” z Pawłowa (Świętokrzyskie), Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie” z Pawłowa (Świętokrzyskie), Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” z Andrychowa (Małopolska), Zespół Tańca Ludowego „Kościelec” z Kościelca (Wielkopolska), Zespół „Dworek Polski” z Chojnic (Kaszuby) oraz Zespół Folklorystyczny „Tolija” z Budzynia (Wielkopolska). Program artystyczny uzupełniły występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Mariana Kukowskiego.
W sobotę odbyła się pierwsza część festiwalowych występów, po zakończeniu których zorganizowano wieczór integracyjny z kapelą Rypcium Pypcium. W niedzielę tradycyjnie już członkowie zespołów wzięli udział w uroczystej, polowej Mszy Świętej. Po jej zakończeniu ulicami Zakrzewa przeszedł kolorowy korowód, następnie odbyły się prezentacje artystyczne na ulicznych scenach.
W niedzielę miała miejsce także część oficjalna, podczas której serdeczne gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu piętnastolecia dyrektor Domu Polskiego Barbarze Matysek-Szopińska złożyła Zastępca Wójta, Dorota Murach. W imieniu radnych słowa uznania i podziękowań na ręce pani dyrektor z kolei skierował Przewodniczący Rady Gminy Zakrzewo, Krzysztof Doroszuk. Gratulacje i życzenia popłynęły także ze strony zespołów. Piętnasta edycja festiwalu to także doskonała okazja do wyróżnienia osób zaangażowanych w organizację festiwalu – dyrektor Barbara Matysek-Szopińska przygotowała dla przyjaciół „Z Przytupem” podziękowania i drobne upominki.
Organizatorami był Dom Polski-Centrum Idei Rodła oraz Stowarzyszenie Strefa Kultury. Wydarzenie współfinansowane było ze środków Gminy Zakrzewo, Powiatu Złotowskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
źródło: Gmina Zakrzewo – Facebook
📷Fot. Gmina Zakrzewo, Dom Polski-Centrum Idei Rodła