Konkurs „Samorząd PRO FAMILIA” ma na celu wyróżnienie gmin wykazujących się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz rodzin w lokalnej społeczności. – Prezentując dobre przykłady możemy inspirować innych, pokazać, że inwestycja w rodzinę się opłaca. Zachęcam do udziału w konkursie, zgłoszenia będą przyjmowane do końca marca br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Lista inicjatyw, które mogą przyczynić się do uzyskania przez gminę zaszczytnego tytułu „Samorząd PRO FAMILIA”, jest długa – ogranicza ją w zasadzie tylko pomysłowość władz lokalnych. Karta dużej rodziny dla mieszkańców danego miasta czy miasteczka, darmowe przejazdy dla dzieci i rodziców, łatwiejszy dostęp do mieszkań, a może darmowe lekcje pływania dla uczniów? Przykładów jest wiele.
– W tym roku po raz kolejny pragniemy wyłonić gminy, które na co dzień wyróżniają się konkretnymi działaniami na rzecz rodzin. Takie, w których rodzinom żyje się dobrze, bezpiecznie – gdzie mają warunki do wychowywania dzieci, powiększania rodziny. To absolutnie ogromna wartość. Gorąco zachęcam do udziału w konkursie „Samorząd PRO FAMILIA”. Na zgłoszenia czekamy do końca marca – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Udział w konkursie „Samorząd PRO FAMILIA” edycja 2022 może wziąć każda gmina. Zgłoszenia będą przyjmowane w 4 kategoriach:
- Gmina wiejska,
- Gmina wiejsko-miejska; gmina miejska do 20 tys. mieszkańców,
- Gmina miejska powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców,
- Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.
Realizowana przez gminy polityka prorodzinna powinna być kierowana do wszystkich rodzin (m.in. niezależnie od ich statusu materialnego czy społecznego – nie należy jej więc utożsamiać wyłącznie z pomocą społeczną). Powinna mieć ona na celu tworzenie odpowiednich warunków funkcjonowania wszystkich rodzin i przychodzenia na świat dzieci, a także powstawania nowych rodzin. Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny, jak również tworzeniu pozytywnego wizerunku rodziny.
Jak zgłosić się do konkursu?
Formularz zgłoszeniowy – wraz z wypełnioną ankietą oraz opisem długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej – należy przesłać w postaci elektronicznej poprzez udostępniony urzędom gmin system CAS (Centralna Aplikacja Statystyczna).
21 stycznia 2021 r. wszystkie gminy otrzymały mailem szczegółowe informacje o dostępie do Centralnej Aplikacji Statystycznej, za pomocą której należy złożyć wypełniony Formularz zgłoszeniowy do udziału w konkursie „Samorząd PRO FAMILIA”.
Regulamin konkursu oraz wzór formularza zgłoszeniowego znajdą Państwo na stronie www.rodzina.gov.pl w zakładce Konkurs Samorząd PRO FAMILIA 2022.
Ważne terminy!
Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca br. Zgłoszenia dokonane po tej dacie nie będą uwzględniane.
Ogłoszenie wyników konkursu „Samorząd PRO FAMILIA” edycja 2022 i wręczenie nagród oraz wyróżnień nastąpi w maju 2022 r. Organizatorzy konkursu zawiadomią nagrodzone i wyróżnione gminy o dokładnej dacie wręczenia nagród oraz wyróżnień.
„Samorząd PRO FAMILIA” 2022
Konkurs „Samorząd PRO FAMILIA” organizowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej po raz drugi. W pierwszej, ubiegłorocznej edycji, do udziału zgłosiło się 236 gmin. Laureatami zostali: Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice.
Dodatkowo przyznane zostały trzy wyróżnienia, które otrzymały: Sędziszów Małopolski, Grodzisk Mazowiecki oraz Gdynia. Kapituła konkursu wyróżniła również Kępice oraz Nysę.
Partnerem konkursu jest Fundacja Orlen.
- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej