Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej kupiło z 99% bonifikatą działkę pod rozbudowę hospicjum w Pile. Dziś podpisany został akt notarialny.
To kolejny raz, kiedy radni miasta zdecydowali o bezprzetargowej sprzedaży działki wartej ponad milion złotych. Po zastosowaniu bonifikaty sprzedaż nieruchomości przy ulicy Królewskiej nastąpiła za symboliczną kwotę niespełna 11 000 złotych z przeznaczeniem na prowadzenie działalności pożytku publicznego – utworzenie drugiego zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z Oddziałem Rehabilitacyjnym, w którym realizowane będą usługi związane z opieką zdrowotną dla mieszkańców Piły i okolic.
— Celem naszego towarzystwa jest niesienie wszechstronnej pomocy osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. W hospicjum, które prowadzimy mamy aktualnie 45 pacjentów, nie ma żadnego wolnego miejsca, a na liście oczekujących znajduje się ponad 70 osób. Staramy się pomagać w innej formie, opiekując się pacjentami w domach — mówi Józefa Wiśniewska, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile.
— Nasze bardzo dobre doświadczenie, które wynika ze współpracy ze stowarzyszeniem przy budowie pierwszego budynku hospicyjnego, owocuje dziś tym dokumentem. Po pierwsze widzimy jak wiele dobrego się tam wydarzyło. Po drugie wiemy, że projekty realizowane są w sposób, który nie budzi wątpliwości. Osobiście namawiałem do tego, żebyśmy wykorzystali przyległe do hospicjum tereny w podobny sposób, by próbować zyskiwać fundusze zewnętrzne ze źródeł, w których zdrowie znajduje się wysoko na liście priorytetów (…). Osób, które potrzebują pomocy jest nadal wiele, więc trzeba działać — podsumowuje prezydent Piły Piotr Głowski, zapewniając o pełnym wsparciu.
Przypomnijmy, że w 2014 roku na podobnych warunkach sprzedana została pierwsza działka przy ulicy Królewskiej. W 2019 roku odbyło się tam oficjalne otwarcie pilskiego hospicjum, które zapewnia swoim pacjentom opiekę medyczną w formie specjalistycznych konsultacji lekarskich, a także rehabilitację fizyczną i psychiczną, opiekę psychologa, psychiatry, neurologopedy, neuroonkologa i opiekę duszpasterską.
Druga placówka ma oferować zarówno kolejne miejsca opieki całodobowej dla pacjentów, jak i możliwość skorzystania z rehabilitacji tym, którzy nie wymagają stałego pobytu w ośrodku.
pila.pl