Inauguracja programu Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom. Na ten cel przeznaczono 300 000 zł na dotacje dla miast i gmin!

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

12 czerwca 2023 Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podczas konferencji prasowej w Pilskim Schronisku dla Zwierząt zainaugurował nowy program Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom, który z założenia ma wspierać samorządy w Wielkopolsce w zakresie dobrostanu zwierząt. Na ten cel przeznaczono 300 000 zł na dotacje dla miast i gmin!

„Inauguracja programu została zaplanowana tutaj w Pile z czego ogromnie się cieszę, ponieważ jestem w towarzystwie ludzi, którym bardzo zależy na zwierzętach. Panie Prezydencie, Pani Prezes, szanowni wolontariusze. Za każde dobro, które okazujecie zwierzętom, wszyscy jesteśmy po stokroć wdzięczni – powiedział Jacek Bogusławski”

Wydarzenie zostało zorganizowane w Pilskim Schronisku dla Zwierząt w towarzystwie Prezydenta Piły Piotra Głowskiego oraz szefowej schroniska w Pile Alicji Dorsch.

„Dziś mówimy do wszystkich samorządów oraz instytucji zajmujących się troską o zwierzęta. Analizując potrzeby samorządów okazało się, że ważne jest dodatkowe wsparcie w zakresie opieki i ochrony zwierząt, dlatego też Samorząd Województwa Wielkopolskiego pragnie docenić i wesprzeć miasta i gminy z terenu Wielkopolski dofinansowując najlepsze projekty w ramach nowego konkursu pn. Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom.” – mówi Jacek Bogusławski

W ramach dofinansowania będziemy wspierali potrzeby samorządów takie jak np.:

* zabiegi sterylizacji i kastracji bezdomnych psów i kotów

* opiekę weterynaryjną w tym zakup leków, leczenie czy szczepienie bezdomnych zwierząt

* zapewnienie opieki zwierzętom przebywającym w schroniskach w zakresie zakupu karmy czy wyposażenia niezbędnego zwierzętom.

 

Głos na konferencji zabrał Piotr Głowski Prezydent Piły dodając:

„Panie Marszałku bardzo się cieszę z inauguracji programu w Pile, program będzie wspaniałym uzupełnieniem dla samorządów, które już teraz wydają określone kwoty na utrzymanie opieki bezdomnych kotów, psów i innych zwierząt, które trafiają do schronisk. Z pewnością będziemy wnioskować dlatego, że ten program świetnie wpisuje się w rosnące potrzeby, gdzie rok do roku wydajemy znaczące kwoty. Bardzo dziękuję wolontariuszom oraz zarządzającej kadrze schroniska za ogromne zaangażowanie i poświęcenie.”

Jacek Bogusławski liczy na współpracę oraz duże zainteresowanie programem, ponieważ już od początku rozmów na ten temat widać, jak bardzo ważny jest on dla mieszkańców oraz decydentów.

„Zakres finansowania jest możliwie szeroki i to samorządy we współpracy ze schroniskami lub innymi podmiotami same określą faktyczne potrzeby. Całość wytycznych znajdą oczywiście Państwo w regulaminie, który już dzisiaj będzie dostępny na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sam osobiście włączę się w rozległą promocję za pośrednictwem stron i mediów społecznościowych. Liczę także na możliwie szeroką współpracę z mediami i promocję programu, który dotyczy nas wszystkich.”

Z informacji zawartych w regulaminie wynika, że wnioskować do programu Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom, można od dnia dzisiejszego do 15 lipca br. bezpośrednio składając wnioski w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego lub za pośrednictwem platformy e-PUAP. Łączna pula budżetu na niniejszy program to 300 000 zł. Finansowanie działań będzie na poziomie 50% projektu, a to oznacza, że z pomocą programu można sfinansować, co drugi kilogram karmy czy zabieg dla zwierząt.

„Dziś Samorząd Województwa Wielkopolskiego rusza z programem wsparcia dla gmin i miast. Kwota na sam start wydaje się rozsądna i oczywiście liczymy na regularne jej podwyższanie w następnych latach a z pewnością Wielkopolska będzie Przyjazna Zwierzętom. Dziękuję przy tej okazji Pani Alicji Dorsch i wolontariuszom, którzy z sercem na dłoni czynią mnóstwo dobra dla zwierząt i naszych mieszkańców” – dodaje Prezydent Piły Piotr Głowski.

Alicja Dorsch prowadząca sprawy schroniska w Pile  komentuje uruchomienie programu Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom:

Tak jak powiedział Pan Marszałek Bogusławski oraz Prezydent czynimy tutaj dobro, które zostało zauważone i mamy nadzieję, że otrzyma dodatkowe wsparcie, które bardzo się przyda.

Każdego tygodnia do naszej placówki przybywa nowy członek w postaci kota, psa lub innego zwierzęcia. Odpowiedzialnie zajmujemy się każdym zwierzakiem, co pociąga za sobą koszta. Bardzo chętnie skorzystalibyśmy ze wsparcia, które zagwarantuje możliwość elektronicznego znakowania psów lub kotów umieszczonych w schronisku, zakupu karmy czy opieki weterynaryjnej.

 

Zapraszamy wszystkie samorządy do aplikowania w ramach programu. Polepszając dobrostan zwierząt, zachowujemy się odpowiedzialnie. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://www.umww.pl/

Jacek Bogusławski