Jak schłodzić psa w upał? Porady

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Lato zbliża się wielkimi krokami. Jeśli wierzyć prognozom IMGW, przed nami upalne tygodnie. Od czerwca do sierpnia średnia temperatura powietrza w Polsce będzie powyżej normy. To oznacza, że musimy zadbać nie tylko o siebie, ale także o swoje czworonożne pupile.

Czy wiesz co zrobić, żeby ochłodzić psa w upał?  Czytelnik Waszych Mediów udziela kilka porad w tym temacie.

  1. Zapewnij psu stały dostęp do chłodnej wody (wodę należy wymieniać kilka razy dziennie) oraz chłodne, przewiewne miejsce np. w kuchni na płytkach lub w łazience. Można dodatkowo włączyć wiatrak, aby wymusić ruch powietrza.
  2. Przykryj psa chłodnym mokrym ręcznikiem lub koszulką. Można go nawet ubrać w mokrą koszulkę lub założyć na kark mokrą bandamkę. Oczywiście ręcznik, koszulka czy bandamka powinny zostać wcześniej wyciśnięte z nadmiaru wody, aby pies nie czuł dyskomfortu czy ciężaru.
  3. Można włożyć psa do wanny napełnionej wodą o temperaturze niższej niż temperatura ciała czworonoga. Ważne, żeby temperatura wody nie była zbyt niska, aby uniknąć szoku termicznego. Można ją sprawdzić poprzez zanurzenie łokcia ? powinniśmy odczuwać przyjemny chłód a nie zimno.
  4. Jeśli pies ma dostęp do ogrodu można włączyć zraszać, który zapewni kilkanaście minut orzeźwiającego deszczyku. Dla większości psów to także idealna zabawa! Domowym odpowiednikiem tego sposobu jest chłodzenie wodą przy użyciu spryskiwacza do kwiatów. Uważajmy tylko na uszy, oczy i pyszczek.
  5. Na rynku pojawiły się już lody dla psów, które różnią się recepturą od tych tradycyjnych (zamiast sacharozy jest miód, zamiast tłuszczu roślinnego jest zwierzęcy, zamiast śmietany mleko sojowe). Taki deser doskonale ochłodzi psa, nie szkodząc przy tym zdrowiu. Można także samemu zrobić lody dla psa i zamrozić np. w zabawce typu kongo.
  6. Nie wyprowadzajmy psa na dłuższe spacery w największy upał. Długie spacery wskazane są rano lub wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz jest nieco niższa. Jeśli w ciągu dnia wyprowadzamy zwierzę to najlepiej na kilkanaście minut i do zacienionego miejsca. Unikajmy nagrzanych asfaltowych powierzchni, które mogą doprowadzić do bolesnych poparzeń opuszek psa. Pamiętajmy, aby na spacer brać zawsze chłodną wodę dla psa (np. w butelce lub przenośnym bidonie).
  7. Podczas podróży samochodem na szybach powinniśmy zamontować specjalne osłony przeciwsłoneczne. Koniecznie zadbajmy o częste pojenie psa.

Uwaga: W upalne dni nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie nawet na kilka minut! Temperatura w zamkniętym samochodzie może dojść do 60°C. Grozi to odwodnieniem, przegrzaniem, udarem słonecznym, a w najgorszym wypadku uduszeniem.

(Red.)

 Na zdjęciu: Ruda