Kilka wskazówek, jak można poprzez drobne rzeczy wpłynąć na zmniejszenie domowych wydatków:
1. Zmywarka to oszczędność wody oraz prądu. Wybierz program bez suszenia naczyń, co daje nawet do 30 % zmniejszenia zużycia energii.
2. Masz ochotę na kawę lub herbatę? Jeśli gotujesz wodę za pomocą czajnika elektrycznego to wlej do niego tyle wody ile potrzebujesz na daną chwilę; oczywiście zachowując minimum zalecane przez producenta. Tak postępując zużywasz mniej prądu gdyż czas gotowania zostaje skrócony. Ponadto na rynku dostępne są czajniki elektryczne z wskaźnikiem temperatury, która dedykowana jest do: czarnej herbaty, świeżo mielonej kawy, zielonej herbaty itp.
3. Planujesz kupno nowej lodówki? Wybieraj te najbardziej energooszczędne. Ustawiając ją w domu dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi, w której producent opisuje gdzie powinna być ustawiona aby jej energooszczędność była najbardziej
efektywna np. zachowanie minimalnej odległości o ściany dla prawidłowej wentylacji czy nie ustawianie jej koło urządzeń, które wytwarzają dużo ciepła.
4.Wyłączaj z gniazdka wszystkie urządzenia, które nie są ci potrzebne. Dotyczy to zarówno ładowarek do telefonów, komputera, telewizora czy pralki. Nawet jeśli pralka zakończyła swój cykl prania a posiada ikony, które nadal się palą, to oznacza, że ciągle pobiera energię.
5.Pralka pobiera około 10% kosztów energii elektrycznej. Włączaj ją wtedy, kiedy nazbierasz cały załadunek prania. Przemyśl, czy wszystko musi być prane w wysokich temperaturach. Duża część energii zużywana jest właśnie podczas podgrzewania wody.
M. Kociński