Jak zdobyliśmy Szwecję…

Najnowsze Piła Wydarzenia

…oczywiście nie tak dokładnie, ale ośmieleni wyjazdami na zimne kąpiele do Mielna, Świnoujścia, Drawska czy Lubasza morsy z Pilskiego Klubu Morsów EUFORIA postanowiły skorzystać z zaproszenia Gdyńskich Morsów i w dniach 24 ? 26 marca br wybrały się na rejs promem do Szwecji.

Dwie noce na statku w bardzo, bardzo przytulnych kajutach, żeby nie powiedzieć małych; dwie szalone dyskoteki a w samej Szwecji autokarowa wycieczka z Karlskrony przez most na Olandię i potem do Kalmaru.

         Na Olandię przejechaliśmy najdłuższym mostem w Szwecji (6072 m), który w najwyższym punkcie wznosi się nad lustro wody aż na 36 metrów co umożliwia przepływanie pod nim statków. Mieliśmy także krótki spacer po nadmorskich terenach chronionych, niekiedy używanych przez szwedzką armię do ćwiczeń.

Najważniejszym jednak akcentem wyprawy ?Zimowe szlaki Szwecji? była oczywiście kąpiel w wodach Bałtyku, gdzieś w zacisznej zatoczce. Gdy z 14 autokarów zaczęły się wysypywać tłumy morsów z całej Polski ze swymi flagami klubowymi ? a było nas blisko 700 osób – z przebraniami (niektórzy), przy wtórze muzyki , robiło to wrażenie. Potem tradycyjna rozgrzewka i wspólne wejście do wody ? ratownicy pilnowali byśmy nie zechcieli ?rzucić się przez morze? – a my nic, tylko radośnie jak dzieci pluskaliśmy się i pluskali.

         Niestety ? program rzecz święta i trzeba było wyjść z wody, przebrać się, napić gorącej kawy czy herbaty zapewnionej przez organizatorów i w dalszą drogę. W tym momencie zaczął niestety padać deszcz i siąpiło nieco jeszcze podczas przechadzki po Kalmarze, uroczym mieście z ładną starówką. Zwłaszcza stary rynek z XVII-wieczną katedrą i uroczymi domami z tego samego okresu ? dawną strażą pożarną, ratuszem i siedzibą lekarza.

Jeszcze tylko drobne zakupy i podjechaliśmy na kilka chwil do zamku, który jest związany z Polską co najmniej przez dwie osoby ? pierwsza to książę pomorski Bogusław z dynastii Gryfitów z Darłowa, który po objęciu tronu szwedzkiego stał się królem Erykiem XIII. Nota bene doczesne szczątki Bogusława ? Eryka spoczywają w Darłowie.

 

         Druga to Katarzyna Jagiellonka, najmłodsza córka Zygmunta I Starego i Bony, żona króla szwedzkiego Jana III, z którym miała syna, Zygmunta, znanego w naszej historii jako Zygmunt III Waza. Katarzyna zarządziła przebudowę zamku w stylu jej bliskim, renesansowym i takie oblicze ma obecnie zamek w Kalmarze ? niestety z wyposażenia nie zachowało się nic, ale zamek na wyspie, otoczony szańcami  prezentuje się wspaniale a stojące na wałach XVII-wieczne armaty są wdzięcznym miejscem dla pamiątkowych fotografii.

Powrót na prom, kolacja, wieczór fotografii i filmów z pobytu a potem dyskoteka do białego rana (no, nie tak dokładnie…) dopełniła pełnego wrażeń wyjazdu. A za rok chyba powtórka, może będzie nas więcej bo teraz pojechało na 15 członków klubu i 5 sympatyków. Powiem szczerze ? warto było!

 

Jan Balcerzak