Założenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób, pracujących dotychczas na etacie. Niezależność, praca na własny rachunek, zajmowanie się tym, co nas interesuje – to główne powody, dla których wiele osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Własna firma to jednak nie tylko zalety wynikające z bycia szefem dla samego siebie.
Przedsiębiorstwo musi być odpowiednio zarządzane, a wszelkie formalności zarówno od strony prawnej jak i podatkowej muszą być dopełnione na czas. Wiele osób szybko rezygnuje z własnej działalności między innymi ze względu na zbyt duży nawał pracy, a także na nieprzygotowanie się do roli właściciela firmy. Jednym z podstawowych błędów, jaki jest popełniany na początku to źle wybrana forma działalności oraz źle dobrane biuro rachunkowe (Poznań). Poniżej przedstawione zostały te najpopularniejsze rozwiązania. Dzięki zapoznaniu się z charakterystyką każdej z nich znacznie łatwiej będzie nam wybrać tą idealną dla nas. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć po poradę profesjonalisty, który, pomoże nam w doborze formy działalności do specyfiki naszej aktywności.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsze rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą założyć swoją firmę i nie mają zamiaru zatrudniać na początku żadnych pracowników. Ta forma działalności jest obarczona najmniejszą ilością formalności zarówno przy zakładaniu jej, jak i na dalszym etapie. Założenie działalności w takiej formie zajmuje nam jeden dzień, a jedyne co musimy zrobić to złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po uzyskaniu wpisu możemy z powodzeniem rozpocząć swoją działalność. Będąc właścicielem JDG, przedsiębiorca odpowiada za nią całym majątkiem a bez względu na przyszłe wyniki finansowe niezbędne jest regulowanie zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Spółka cywilna
Spółka cywilna to rozwiązanie najczęściej spotykane, gdy firma będzie miała większą ilość właścicieli. Z reguł spółka cywilna jest tworzona ze złączenia dwóch osobnych działalności jednoosobowych. W takim rozwiązaniu każdy ze wspólników jest zobowiązany do samodzielnego rozliczenia się z podatku. Dużym plusem prowadzenia spółki cywilnej jest możliwość prowadzenia księgowości uproszczonej, co znacznie zmniejsza wymogi formalne wobec prowadzenia finansów w firmie. Założenie spółki cywilnej jest równie proste co działalności jednoosobowej. Jedyną istotną wadę tej konstrukcji jest fakt, iż za potencjalne długi firmy wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie. Dlatego chcąc zawrzeć spółkę cywilną, musimy zadbać o odpowiedni dobór wspólników.
Spółka Jawna
Spółka Jawna to pierwsza forma prawna firmy, która jest regulowana przepisami Kodeksu spółek handlowych. W celu założenia Spółki jawnej, niezbędne jest zawarcie umowy, a także dokonanie jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Umowa spółki jawnej jest o tyle istotna, że w niej powinny zawrzeć się wszystkie informacje na temat obowiązków i udziałów każdego ze wspólnika. Ze względu na regulacje kodeksu spółek handlowych, Spółka jawna odpowiada swoim majątkiem za poniesione długi. Dopiero w momencie, gdy tych środków jest za mało, każdy wspólnik solidarnie odpowiada za resztę zobowiązań.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Popularna spółka z o.o. to forma działalności, która stanowi jednocześnie formę prawną. Oznacza to, że właściciele firmy nie ponoszą odpowiedzialności za długi finansowe innych wspólników. Wszystkie zobowiązania są regulowane jedynie ze środków spółki. Sama w sobie spółka stanowi odrębny podmiot, nie jest więc tak ściśle związana pod względem prawnym, jak inne spółki. By założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, niezbędne jest złożenie wniosku o wpis do KRS. Poza tym właściciel jest zobowiązany do notarialnego odpisu umowy spółki, a także wniesienia kapitału zakładowego o wartości co najmniej 5 tysięcy złotych.