Jelenie Czytają – wspólne czytanie i rozmowa z Mikołajem Grynbergiem

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Wszyscy będziemy moderatorami czytania najnowszej książki ?Poufne? oraz innych książek Mikołaja Grynberga – osobno, obok, wspólnie ? jakkolwiek ? otwartej rozmowy, o rzeczach, które nie są łatwe. Zakładamy nieprzewidywalność, polemikę, bo i książki zachęcają do dzielenia się własnymi refleksjami – mówi Iwona Belter o spotkaniu, które odbędzie się 18 września (piątek) w księgarni BUUKI dla Ciebie, w galerii Atrium Kasztanowa. Jego gościem będzie oczywiście pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg.

W Pile naszym gościem będzie także Piotr Forecki, politolog, pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Autor książek ?Od ?Shoah? do ?Strachu?. Spory o polsko-żydowską przeszłość? i pamięć w debatach publicznych oraz ?Po Jedwabnem. Anatomia pamięci funkcjonalnej?.

Planujemy transmisję on line (szczegóły wkrótce ? fb). Podczas spotkań będzie można nabyć książki w przystępnej cenie.

Wydarzenie w ramach działań ?Jelenie Czytają?, podczas których próbujemy  odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami ? bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

***

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009) i Auschwitz ? co ja tu robię? (2010). Wydał zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018), która zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza. Jego kolejna książka, tom opowiadań Rejwach (2017), znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. W 2020 roku ukazały się Poufne, opowiadania, które można czytać osobno, bo każde z nich o innej postaci, razem tworzą opowieść o rodzinie oraz wielkiej i małej historii.  

?Co potrafisz opowiedz trenami. To się czasem sprawdza, pozwala oddalić temat na bezpieczną odległość. Bezpieczną, czyli taką która otwiera na myślenie o własnym życiu. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Czy dobrze żyjesz? Czyim życiem żyjesz? Już nie chodzi o to, czy byliby z ciebie dumni, skończyło się. O jutrze myśl od dzisiaj.? [cyt. Poufne, 2020] 

Autor od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019).

***

Wydarzenie organizowane zgodnie z wytycznymi dla imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Prosimy, w miarę możliwości, o wcześniejszą rezerwację; telefonicznie lub pocztą elektroniczną.  

Szczegółowe informacje o spotkaniach i książkach oraz rezerwacja w księgarniach: w Pile, Buuki dla Ciebie, Dom Księgarski MJL), tel. 067 67 215-63-53, email: jan.lus@btinternet.com oraz w Wągrowcu, Locum, tel. 508546841, locum@onet.eu oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa. Iwona Belter, www.promocja-ksiazek.pl tel. + 48 603040892, email: agencja,info@promocja-ksiazek.pl, iwbelter@poczta.onet.pl

(Red.)

Fot. Justyna Dąbrowska