Jesteś ostrożny, jesteś widoczny- jesteś bezpieczny!

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na drogach powiatu wałeckiego. Dlatego też kolejny raz zorganizowali działania kontrolno- edukacyjne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mundurowi apelowali do kierujących, pieszych i rowerzystów o to, aby dbali o swoje bezpieczeństwo nie ignorując przepisów i zachowali zdrowy rozsądek na drodze.
Zarówno piesi jak i rowerzyści to grupa uczestników ruchu drogowego, która nie posiada żadnej ochrony technicznej jak pojazd, gdzie ochroną dla podróżujących- jest maska pojazdu, poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. Dlatego grupa ta nazywana jest jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Pieszy i rowerzysta w starciu z pojazdem zawsze są na przegranej pozycji. Auto
pognie blachy, stłucze reflektory, my możemy stracić życie albo zdrowie- informowali policjanci.
Funkcjonariusze przypominali aby na drodze zachowywać szczególną ostrożność i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, a w miejscu, gdzie nie ma chodników poruszać się właściwą stroną drogi. Cyklistom zaś przypominali o obowiązkowym wyposażeniu roweru i korzystaniu z wyznaczonych dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku
należy poruszać się lewą stroną ulicy lub poboczem.
Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczny wpływ ma właściwe wyposażenie roweru oraz zachowanie rowerzysty. Ani kamizelka odblaskowa ani kask ochronny nie są obowiązkowe. Jednak zakładając kask na głowę chronimy część ciała najbardziej narażoną na urazy- informowali funkcjonariusze. Zakładając kamizelkę pozwalamy kierowcy nas dostrzec, a tym samym znacząco poprawiamy nasze bezpieczeństwo.
Kierowcy samochodów zaś powinni zwiększyć swoją uwagę zbliżając się do przejścia dla pieszych jak i przejazdu dla rowerzystów. Ostrożność i rozwaga przede wszystkim. W trakcie prowadzonej akcji policjanci wręczali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego materiały profilaktyczne.

 

  • KPP w Wałczu, asp. Beata Budzyń