Kasia Grupińska i Zygmunt Zmysłowski z Lubasza wicemistrzami Polski w nordic walking

Czarnków Najnowsze Sport Wydarzenia

BARLINEK/LUBASZ. W sobotę 14 września 2019r. reprezentacja Nordic Walking Lubasz wczesnym rankiem wyruszyła na podbój Barlinka. To właśnie tu w europejskiej stolicy nordic walking odbywały się VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking i III Mistrzostwa Europy NW.

Można było wystartować na trasie długości 5 lub 10 km. My tradycyjnie startowaliśmy na dystansie.5 km. Udział w Mistrzostwach Polski był jednocześnie kwalifikacją do Mistrzostwa Europy. Awansowało 20 najlepszych pań i 20 najlepszych  panów. Trasa urozmaicona, w większości po lesie, ale był też ok. 1,5 km odcinek kostki brukowej i asfaltu. Niektórzy po 2 km marszu doświadczyli niezbyt miłego, bliskiego spotkania z szerszeniami. Być może, że stała za tym  Królowa Puszczy Barlineckiej. Za to, że zakłóciliśmy hałasem kijków spokój mieszkańców lasu nasłała na nas swoich zbrojnych. Owady atakowały jak opętane, wzbudzając panikę i trochę namieszały w realizacji zaplanowanych wyników.

W ostatecznej klasyfikacji w poszczególnych kategoriach Kasia Grupińska zajęła II m i zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski i Zygmunt Zmysłowski również II m  i tytuł wicemistrza Polski. Do zajęcia miejsca na podium  niewiele  brakowało też  Joli Wicher, która zajęła IV m i Dance Rychlewskiej – Słodowej V m.

Okazało się także, że do startu w Mistrzostwach Europy awansowały Kasia, Danka, Jola i Zygmunt. Po 1.5 h odpoczynku, już tylko na tartanowej nawierzchni stadionu, nasza czwórka miała do pokonania kolejne 5 km pod czujnym okiem 9 sędziów. Tu ważny był oczywiście czas, ale przede wszystkim prawidłowa technika nw. Za każde ostrzeżenie (za błędy w technice ) doliczano zawodnikowi dodatkowe 10 sekund. Ostatecznie Kasia zajęła VI m, Danka VII m, Jola X m, a Zygmunt XII m .Start w Barlinku był dla nas nie lada przeżyciem i nowym doświadczeniem.