Katarzyna Smutniak zagrała w najnowszym filmie Sorrentino. W styczniu premiera w Pile

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

8 grudnia odbyła się polska premiera najnowszego  filmu z udziałem  pilanki Katarzyny Smutniak. ?Oni” ? bo taki  tytuł  nosi ta włoska produkcja – to stworzony przez Paolo Sorrentino filmowy portret byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego.

Katarzyna Smutniak, filmowa Kira  o filmie tym  mówi m.in. – Jeśli ktoś zna filmy Sorrentina, to i ten pokocha. Jest tu bardzo dużo świetnej muzyki, bo Paolo pisze scenariusz, od razu myśląc o oprawie muzycznej. W filmie można usłyszeć dwa utwory poznańskiego muzyka Mooryca. Sam proces powstawania filmu był otoczony tajemnicą. Nie dyskutowaliśmy z aktorami nad scenariuszem i nie znaliśmy go, zanim zdecydowaliśmy się zagrać w filmie. ?Oni? to nie film o postaci fikcyjnej czy z przeszłości, tylko o kimś, kto wciąż jest obecny we włoskiej kulturze. Rola Kiry była dla mnie dużym wyzwaniem, to najbardziej daleka ode mnie prywatnie postać, w jaką się wcieliłam, mimo że grałam kiedyś mężczyznę.

“Ciekaway, wciągający i świetnie zagrany film” ? to z kolei opinia scenarzysty i krytyka filmowego Pawła Mossakowskiego.  -Portret włoskiego przywódcy, stworzony przez Sorrentino, jest złośliwy, groteskowy, karykaturalny, ale nie jednostronny. Widać, że jego autor nie jest ekranowym publicystą, lecz artystą z prawdziwego zdarzenia. Jego Berlusconi jest cynikiem, który doskonale opanował sztukę korumpowania innych, oraz starym satyrem, dla którego seks stanowi coś w rodzaju eliksiru młodości. Ale jest też bardzo utalentowanym,  jak sam się określa, ?sprzedawcą marzeń?. Wie też, że aby zaspokoić swoje egoistyczne interesy, najlepiej jest udawać altruistę. Niby dobrze na tym wychodzi, ale na koniec filmu, po ?podsumowującej? rozmowie z żoną, wcale nie jesteśmy pewni: wygrał czy przegrał życie? Bo, że Włochy na nim przegrały, Sorrentino nie ma wątpliwości.

***

Przypomnijmy. Katarzyna  Smutniak jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Pile. W wieku piętnastu lat zajęła drugie miejsce w polskich eliminacjach do konkursu Look Of The Year, a rok później zdobyła… licencję pilota. Po maturze wyjechała do Włoch, gdzie osiadła na stałe, i gdzie rozkwitła jej kariera. Jako fotomodelka prezentowała kolekcje największych włoskich projektantów, pojawiała się w ?Elle? i ?Vogue?. Jej przygoda  z filmem rozpoczęła się w 2000 roku. Zagrała m.in. główną rolę w filmie “Pozdrowienia z Paryża”. Zdobyła też  Złoty Glob – Nagrodę Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech za rolę w filmie “Nelle tue mani”.  W 2009 została twarzą włoskich perfum ?Idole d?Armani? Giorgio Armani.

***

Film ?Oni” pilanie zobaczą 31 stycznia 2019 roku w Wieczorze Dobrego Kina w kinie Koral. Jesienią tegoż roku natomiast planowana jest premiera filmu ?Unpromised Land” Jacka Borcucha, w którym Kasia Smutniak występuje u boku Krystyny Jandy.

 

 (Red.)
 Źródło: cojestgrane24.wyborcza.pl