Kolędowanie u Ewangelików

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Mury kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pile rozbrzmiały świątecznymi pieśniami w ramach ?V Ekumenicznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek?. W sobotnie popołudnie 5 stycznia 2019 roku pięć lokalnych chórów (cztery z Piły i jeden z Szydłowa) umilało w ten sposób czas mieszkańcom i podtrzymywało w ich sercach bożonarodzeniowy nastrój.

 

 

W uroczystości wystąpiły: Chór Soli Deo Parafii rzymskokatolickiej świętego Jana Bosko w Pile (pod dyrygenturą Karoliny Pettke), Chór Akademicki PWSZ w Pile (pod dyrygenturą Karola Urbanka), Chór Halka z Piły (pod dyrygenturą Przemysława Wojnarowskiego), Chór Di Ortica z Szydłowa (również pod dyrygenturą Przemysława Wojnarowskiego) oraz Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga (pod dyrygenturą Natalii Karolak).

Każdy z chórów odśpiewał cztery kolędy. Na koniec uroczystego spotkania wszyscy wspólnie ? przy akompaniamencie saksofonu w wykonaniu Pawła Klaka ? zaśpiewali kolędę ?Wśród nocnej ciszy?.

 

– To piękne wydarzenie kulturalne. W duchu ekumenicznego spotkania uczestniczę po raz trzeci. Każde z tych spotkań pozostawia we mnie na długo niezapomniane wrażenia. Wspaniałe jest w tym to, że każdy może doświadczyć w sobie i doznać piękna naszych tradycyjnych kolęd zaśpiewanych przez różne chóry – w różnych interpretacjach. Koncert jest o tyle bliższy sercu, że stanowi naszą taką lokalną tradycję. Możemy tu doświadczyć doznań muzycznych, ale też wspomóc szlachetnej idei budowy pilskiego Hospicjum. ? wyznaje ze wzruszeniem pan Andrzej ? uczestnik pilskiego kolędowania.

 

Studio K2 ufundowało specjalne kamienne pamiątkowe płytki, które wręczono dyrygentom oraz prezesom chórów. Warto nadmienić, że podczas wspólnego kolędowania można było składać datki na budowę pilskiego Hospicjum. Prezes Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej ? dr n. med. Paweł Wiszniewski w krótkim przemówieniu przedstawił aktualny stan procesu budowy oraz skierował serdeczne podziękowania darczyńcom. Gospodarz spotkania ? ks. Tomasz Wola ? zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania za rok.

Kolędowanie w Polsce ma długą tradycję. Jako pieśni o tematyce bożonarodzeniowej pojawiły się u nas w XIII wieku za sprawą zakonu franciszkańskiego, który wpisał w naszą tradycję także strojenie żłóbków. Najbardziej popularne kolędy, takie jak: ?Wśród nocnej ciszy?, ?Lulajże Jezuniu?, ?Bóg się rodzi? powstały na przełomie XVII i XVIII wieku.

 

 

Kolędy różnią się od pastorałek zwłaszcza w jednym aspekcie. Kolędy zawierają w sobie treść wynikającą z nauki Kościoła, niosą przekaz stricte teologiczny. Pastorałki to luźne, ludowe piosenki, które nawiązują do Bożego Narodzenia. W tradycji polskiej od XVI wieku bardzo popularne są książeczki stanowiące zbiory kolęd i pastorałek ? do użytku prywatnego. Nazywamy je kantyczkami (lub zamiennie: kancjonałkami).

 

 

 

 

 

 

Andrzej Jan Rubik