KOLEJNY SUKCES INŻYNIERÓW Z ANS W PILE NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH INNOWACJI I WYNALAZKÓW

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG, to prestiżowe wydarzenie, które doskonale łączy świat nauki i biznesu. Podczas tegorocznej, 17. edycji, zaprezentowano ok. 300 wynalazków i innowacji z blisko 20 krajów. W trakcie wydarzenia, które odbyło się w Katowicach, można było nie tylko zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, ale także wymienić się dobrymi praktykami i porozmawiać z ekspertami z Polski, ale także Czech, Jemenu, Rumunii, Wietnamu, Korei Płd., Tajlandii, Tajwanu, Indonezji.

Od trzech lat, w tych prestiżowych Targach, z sukcesami, uczestniczy także reprezentacja Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, w tym roku reprezentowana przez: dr Martę Chudzicką-Adamczak, dr Małgorzatę Kastelik, dra inż. Jarosława Mikołajczyka  z Katedry Inżynierii Mechanicznej oraz dra inż. Piotra Stanowskiego z Katedry Transportu – inicjatora uczestnictwa w Targach i wielkiego promotora upowszechniania innowacji, które powstały w laboratoriach inżynierskich ANS w Pile.

Od trzech lat niezwykłe prace, powstałe przy współdziałaniu studentów i wykładowców, prezentowane na stoisku ANS w Pile, nagradzane są medalami. Tak było i w tym roku. Z wielką dumą dzielimy się informacją, że zespół ANS w Pile, zdobył złoty i srebrny medal oraz dyplom Ministra Nauki:
• złoty medal przyznany został za wynalazek, jakim jest projekt i stworzenie stanowiska do wyznaczania wartości poślizgów przekładni pasowej o wymiennych kołach. Jak wyjaśnił dr inż. Jarosław Mikołajczyk – Jest to urządzenie dedykowane głównie celom dydaktycznym, które ma bardzo wiele zastosowań. Staraliśmy się ze studentami, by jego budowa była dość intuicyjna. Jako napęd zastosowano tu silnik elektryczny, który napędza wał bierny, za pomocą przekładni pasowej. Możemy tu zmienić przełożenia – geometryczne i kinematyczne, na podstawie których, jesteśmy w stanie określić poślizg między wałem czynnym i biernym w zależności od obciążenia. Brzmi to skomplikowanie, ale poślizgi takie występują w niemal każdej maszynie, dlatego zrozumienie tego procesu, jest tak ważne już na etapie studiów w dydaktyce;
• srebrny medal, za projekt i budowę stanowiska do nanoszenia powłoki niklowej i miedzianej. – To stanowisko ma ogromne zastosowanie w przemyśle, głównie jubilerskim. Mówimy tu także o elektropolaryzacji, odrdzewianiu, złoceniu, srebrzeniu. Wszystko opiera się na właściwej recepturze, która powstała w wyniku wielu prób chemicznych, potwierdzonych badaniami. Powstałe urządzenie jest małe, mobilne, kompaktowe, energooszczędne i możemy wykorzystać je także do szkoleń, śledzenia całego procesu galwanizacji. Na rynku nie ma jeszcze takiego sprzętu, który odpowiadałby naszym potrzebom przy nanoszeniu odpowiednich powłok, dlatego stworzyliśmy je sami, co już spotkało się z wielkim zainteresowaniem. – wyjaśniła dr Małgorzata Kastelik;
• dyplom Ministra Nauki za wysokie osiągnięcie wyniku w roku ubiegłym tj. za stworzenie przez studentkę interaktywnej aplikacji do optymalizacji matrycy standardów pakowania, przeznaczonej do wyboru kodu pakowania wyrobów gotowych, która powstawała na potrzeby firmy Hydro Extrusion Poland.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, ponieważ jury doceniło innowacyjne pomysły, wkład pracy oraz poziom dyplomantów. Dla mnie osobiście to również zaszczyt, bycie częścią tak zgranego zespołu katedr inżynierskich naszej Uczelni, który wspiera się na każdym etapie, współpracuje ze sobą i dzięki czemu możemy dzielić się tak wartościowymi efektami – podsumowała dr inż. Marta Chudzicka-Adamczak, Kierownik Katedry Inżynierii Mechanicznej.

Ogromne podziękowania i gratulacje dla wykładowców koordynujących i wspierających studentów kierunków inżynierskich, ambasadorów studenckich działań, przekazali także Rektor – dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS oraz Prorektor – dr Paweł Dahlke, prof. ANS, którzy nie kryli wielkiej dumy z osiągnięć Katedr inżynierskich i wielkiego sukcesu, pokazującego, że nauki techniczne są fascynujące i że wiedza zdobyta w ANS w Pile, doskonale wpisuje się w praktyczne potrzeby przemysłu – nie tylko w naszym kraju.
Nie są to słowa bez pokrycia, ponieważ jak podkreślili zwycięzcy – Projektami, które przedstawiła pilska ANS, zainteresowały się już firmy polskie oraz przedsiębiorcy z m.in. Tajlandii, którzy dostrzegli szeroki wachlarz zastosowań w przemyśle. Targi to także doskonały czas na wymianę kontaktów i zastosowanych rozwiązań inżynierskich w kluczowych gałęziach przemysłu. To również spora dawka wiedzy dotyczącej procedury patentowania wynalazków, stworzonych przez studentów i wykładowców. Mamy już pomysły na kolejny rok, tak więc zakończyliśmy tegoroczne Targi i już myślimy o kolejnych przedsięwzięciach – podsumowuje dr inż. Piotr Stanowski.

Fot. Aleksandra Fabiszak / Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile