niedziela, 14 kwietnia, 2024

Koniec jazdy na światłach w dzień przez cały rok

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Złotów

Jazda na światłach mijania w dzień przez cały rok jest obowiązkowa. Jednak posłowie ? powołując się na badania ? chcieli zmiany przepisów i napisali w tej sprawie do ministra infrastruktury. Teraz resort odniósł się do ich pomysłu.

Obowiązek jazdy na światłach mijania w dzień i przez cały rok co jakiś czas rozpala głowy kierowców i polityków. Posłowie Paweł Szramka, Paweł Skutecki i Maciej Masłowski złożyli w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury. Parlamentarzyści powołali się na narzekania kierowców podkreślających, iż używanie świateł mijania w dzień w niczym nie poprawia bezpieczeństwa na drodze.

 – Temat jest wart zainteresowania, dlatego interpelacja w tej sprawie była jak najbardziej wskazana. Chętnie poznam opinię ministerstwa. Może mają jakieś swoje badania, analizy w tym zakresie ? powiedział poseł Paweł Szramka.

Obowiązek używania świateł w ciągu dnia wskazuje na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

? Zgodnie z tą analizą, pojazd z włączonymi światłami mijania jest lepiej widoczny, co należy rozumieć jako możliwość jego wcześniejszej identyfikacji. Konkluzja analizy jednoznacznie wskazuje, że prawny obowiązek używania świateł podczas jazdy w dzień jest słusznym i uzasadnionym rozwiązaniem zmniejszającym zagrożenie wypadkami w ruchu drogowym i powinien być utrzymany. 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury stwierdził, że mając na uwadze wnioski z przeprowadzonych badań i analiz oraz doświadczenia znacznej części państw Unii Europejskiej, ustawowy obowiązek używania świateł mijania albo świateł do jazdy dziennej, podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza w czasie od świtu do zmierzchu jest właściwym rozwiązaniem i powinien zostać utrzymany.

auto.dziennik

( Red.)