ZŁOTÓW. W Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie od tygodnia huczy niczym w ulu, a to za sprawą miłośników pszczelarstwa, którzy pokazali zwykłym ludziom na czym polega praca pszczół, wystawili różniste miody i miodziki, że… palce lizać i na dodatek opowiedzieli, że bez pszczół nie ma życia na Ziemi. Warto więc co tchu udać się w niedzielę 8 sierpnia do Zagrody Krajeńskiej, by chociaż na zakończenie ,,Tygodnia pszczół w Złotowie” uraczyć się miodowymi frykasami.
W sierpniu obchodzi się Światowy Dzień Pszczół i z tej okazji Urząd Miasta w Złotowie we współpracy z Muzeum Ziemi Złotowskiej zorganizował wydarzenie o nazwie „Krajna miodem płynąca”. Odwiedzający, w niedzielne popołudnie 1 sierpnia, Zagrodę Krajeńską w Złotowie, mogli obejrzeć ekspozycję czasową, „Świat pszczół w zbiorach Wojciecha Sołtysiaka” (czynną do września) i podziwiać dawne pszczelarstwo, kolekcję naczyń do miodu, przedstawienia rzeźbiarskie św. Ambrożego, zobaczyć pszczoły w sztuce, literaturze, a także niezwykle ciekawe i kolorowe kroniki Koła Pszczelarzy w Złotowie. Chętnie zaglądano do pokazowego ula, w którym widać było pracujące za szybą pszczoły. Właściciel tego ula – Arkadiusz Michalski – pszczelarz z Krajenki chętnie opowiadał ciekawostki związane z roślinami miododajnymi, pszczołami i miodem. Na stoiskach można było zaopatrzyć się w różnorodne i rzadko spotykane miody np. faceliowy, pachnące świece woskowe, obejrzeć ściankę fotograficzną i materiały edukacyjne na temat życia pszczół. Dla dzieci przygotowano zajęcia z pszczółką Mają.
Warto dodać, że pszczoły pojawiły się na Ziemi jeszcze przed człowiekiem i dlatego ludzie korzystają z dobrodziejstwa tych pracowitych owadów. Smakosze miodu i innych pszczelich produktów mogli dowiedzieć się, jak te maleńkie stworzenia żyją i pracują. Bez pszczół nasz świat byłby smutny, bezbarwny i pozbawiony smaków. Miód jest naturalnym środkiem konserwującym i smakowym oraz dodatkiem aromatyzującym żywność. To jedyny produkt, który się nie psuje. Leżakował w egipskich piramidach i nawet po tysiącach lat nadawał się do spożycia. Kobiety wiedzą od dawna, że to środek doskonale pielęgnujący urodę i ciało. Ponadto ma właściwości lecznicze, a niektórzy uważają, że przedłuża życie, o czym świadczy długowieczność Hipokratesa – ojca medycyny, który spożywał duże ilości miodu i dożył aż 111 lat!
Konrad Kaczmarek, znany pisarz i pszczelarz wygłosił prelekcję „Pszczoły świat nieznany” pokazywał, jak pszczoły zapełniają ramki z węzą, gdzie składają miód i opowiadał o cudownym dziele pszczół, które pełnią w naszym życiu ogromną rolę. Marta Konak podczas promocji swojej książki „Z głową w ulach ciekawie, z sercem mówiła o pszczołach długodystansowych, które pokonują odległość do 2 km i pszczołach murarkach, które latają na krótkie dystanse do 200 m. Autorka odpowiadała na pytania o rzepak i wyjaśniała, że istnieje rzepak, który zapylają owady i rzepak modyfikowany (GMO), który sam się zapyla. Wyjaśniała, że zagłada pszczół to także zagłada cywilizacji i dlatego należy dbać o pszczoły. Marika Wojtuń wygłosiła prelekcję o „Roślinach miododajnych”.
W opinii odwiedzających takich imprez powinno być więcej. Organizatorzy i partnerzy wydarzenia zapewniają, że będzie ono miało ciąg dalszy w Światowy Dzień Pszczół, w niedzielę, 8 sierpnia. Zapraszają na zakończenie Tygodnia w Zagrodzie Krajeńskiej, na kolejne spotkania, prezentacje i warsztaty rękodzieła zarówno mieszkańców Złotowa, jak i przybyłych do miasta gości. Na pewno nie zbraknie atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Już o godz. 13:00 odbędą się warsztaty kręcenia pszczół metodą quillingu, następnie zostaną wręczone nagrody za konkurs ,,Dbasz o pszczoły?, a o 14:30 będą warsztaty budowania domku dla owadów. Dodatkowo wystawią swoje miody państwo Jowita i Konrad Kaczmarkowie. Będzie można zakupić naturalne, ekologiczne miody i pachnące świece woskowe domowej roboty, podziwiać fotografie i zaopatrzyć się w materiały edukacyjne na temat pszczół i miodów. Przygotowano także słodki – miodowy poczęstunek. Dla osób, które jeszcze się nie spisały w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności 2021 przygotowano w Zagrodzie Krajeńskiej mobilny punkt spisowy czynny w godzinach 13:00 – 16:00.
Iwona Fidurska