Do współpracy przy organizacji imprezy zaproszono Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Partnerów akcji. Podczas wydarzenia organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji m.in. zostały zorganizowane konkursy i zabawy dla najmłodszych oraz quizy i testy wiedzy dla młodzieży. Ponadto instruktorzy udzielali porad związanych z właściwym doborem sprzętu, a policjanci przekazywali wiele cennych informacji i wskazówek związanych z bezpieczeństwem podczas całego sezonu zimowego. Jako pierwsi w Polsce, śląscy funkcjonariusze zaprezentowali nowy sprzęt policyjnych patroli narciarskich.
Przedsięwzięcie jest kontynuacją działań podejmowanych w ubiegłym sezonie zimowym, a jego celem jest poprawa bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich oraz promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach, a także upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Partnerami akcji są: Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Stołeczna Grupa Wojewódzka IPA, Fundacja PZU, Fundacja PGE oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W ramach części projektu adresowanego do dzieci i młodzieży Biuro Prewencji KGP wspólnie z PZN, SITN PZN oraz Fundacją PZU ogłosiło konkurs plastyczno-filmowy na zilustrowanie zasad Dekalogu FIS pod nazwą ?Stok nie jest dla bałwanów?. Zadaniem dzieci i młodzieży w wieku do 16 lat, jest zilustrowanie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Na konkurs można przekazywać prace plastyczne lub max. 60-sekundowy spot filmowy. Prace i zgłoszenia, podpisane przez opiekuna prawnego, należy nadsyłać do 3 marca 2020 r. na adres: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150 , 02-624 Warszawa.
Akcja i konkurs promowane będą na licznych spotkaniach profilaktycznych oraz podczas imprez związanych z uprawianiem sportów zimowych w całym kraju.
Na potrzeby przedsięwzięcia została uruchomiona specjalna strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku, do której można uzyskać dostęp również po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na materiałach informacyjnych. Strona ta zawiera materiały informacyjne, fotorelacje z działań Policji w całej Polsce oraz regulamin konkursu plastyczno-filmowego.
(ro/ MG na podstawie materiałów Biura Prewencji KGP)