?Kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat? – Thomas Keneally, pisarz
?Kryształowa Gwiazda? to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.
Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób policjantów ? bohaterów. Przez piętnaście lat wręczono 772 ?Kryształowe Gwiazdy?. To 772 ocalone życia, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.
Tegoroczna, piętnasta już, uroczysta gala wręczenia ?Kryształowych Gwiazd? odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki wraz z Zastępcami ? insp. Romanem Kusterem, insp. Rafałem Pawłowskim oraz insp. Konradem Chmielewskim.
Wielkopolskim policjantom i policjantkom, w tak ważnym dniu towarzyszyli zaproszeni goście na czele z panem Łukaszem Mikołajczykiem Wojewodą Wielkopolskim, który w swoim wystąpieniu pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa.
W gronie zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.
Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary.
Na tegorocznej gali ?Kryształowe Gwiazdy? trafiły do rąk 69 policjantów i policjantek. Spośród tego grona 11 policjantów otrzymało ?Kryształowe Gwiazdy ze wstęgą?, co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.
Opisy czynów policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile:
?Kryształowa Gwiazda ze wstęgą?
sierż. Marcin Haufa – 6 sierpnia 2019 roku funkcjonariusz wraz z drugim policjantem został wysłany przez dyżurnego na interwencję domową, gdzie osoba chciała popełnić samobójstwo. Pod wskazanym adresem policjanci zastali osobę zgłaszającą oraz mężczyznę z widoczną raną w okolicy lewej tętnicy szyjnej. Mężczyzna był pobudzony, przykładał sobie nóż do szyi i krzyczał, że się zabije. Policjanci zaczęli rozmawiać z desperatem i wykorzystując jego chwilową nieuwagę podbiegli, obezwładnili go, po czym opatrzyli ranę i wezwali karetkę pogotowia.
?Kryształowa Gwiazda?
asp. Bartosz Hamera i sierż. sztab. Błażej Wysoczański – 28 grudnia 2017 roku policjanci pojechali na miejsce wypadku drogowego, do którego doszło na obwodnicy Piły. Na miejscu okazało się, że samochód ciężarowy marki Scania z przyczepą wpadł do rzeki Gwda. Funkcjonariusze natychmiast weszli na kabinę pojazdu, która była zanurzona w wodzie i próbowali wydostać kierowcę z wnętrza. Następnie, narażając swoje życie i zdrowie, wskoczyli do wody i dalej próbowali wyciągnąć zakleszczonego kierowcę z pojazdu. Dopiero przybycie na miejsce Straży Pożarnej pozwoliło wydobyć kierowcę.
sierż. Maciej Szulc i st. post. Michał Wieczorek – 20 stycznia 2019 roku zostali wysłani przez dyżurnego na interwencję na ulicę Zygmunta Starego, gdzie mężczyzna chce skoczyć z mostu do rzeki. Po przybyciu na miejsce mundurowi zauważyli osobę stojącą na moście z jedną nogą po zewnętrznej stronie barierki. Mundurowi rozpoczęli rozmowę z desperatem, w trakcie której udało się przekonać go do bezpiecznego zejścia. Wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała mężczyznę do szpitala.
mł. asp. Jędrzej Panglisz – 22 lutego 2019 roku pojechał do jednej z pilskich szkół w celu ustalenia szczegółów spotkań profilaktycznych. W trakcie rozmowy policjanta z dyrektorem do gabinetu weszła zdenerwowana uczennica i poinformowała, że w damskiej toalecie leży nieprzytomna dziewczyna. Funkcjonariusz wraz z dyrektorem natychmiast pobiegli na miejsce, gdzie w zamkniętej kabinie toalety leżała nieprzytomna uczennica. Z dziewczynką nie było żadnego kontaktu, a obok niej leżało na podłodze puste opakowanie po tabletkach. Policjant wspiął się na sąsiadującą kabinę, dostał się do nieprzytomnej uczennicy i zaczął udzielać pierwszej pomocy m.in. prowokując u niej wymioty. Po kilku minutach osoba zaczęła odzyskiwać świadomość. Nieletnią zabrała karetka pogotowia na obserwację do szpitala.
sierż. Krzysztof Mrozek i sierż. sztab. Łukasz Wełcic – 29 czerwca 2019 roku policjanci z polecenia dyżurnego pojechali nad rzekę Gwdę w rejon hotelu Gromada Rodło, gdzie do rzeki wskoczyła kobieta. Na miejscu funkcjonariusze zobaczyli kobietę w rzece i natychmiast ruszyli w jej kierunku. Jeden z policjantów wskoczył do wody, drugi został na brzegu i wyciągnął linę holowniczą. Policjant przyholował kobietę do brzegu i przy pomocy liny oboje wydostali się na ląd.
sierż. Szymon Kochanowski – 6 sierpnia 2019 roku funkcjonariusz wraz z drugim policjantem został wysłany przez dyżurnego na interwencję domową, gdzie osoba chciała popełnić samobójstwo. Pod wskazanym adresem policjanci zastali osobę zgłaszającą oraz mężczyznę z widoczną raną w okolicy lewej tętnicy szyjnej. Mężczyzna był pobudzony, przykładał sobie nóż do szyi i krzyczał, że się zabije. Policjanci zaczęli rozmawiać z desperatem i wykorzystując jego chwilową nieuwagę podbiegli, obezwładnili go, po czym opatrzyli ranę i wezwali karetkę pogotowia.
Serdecznie gratulujemy!!!
Podkom. Żaneta Kowalska/KWP Poznań