Lodowe sople mogą nawet zabić. Niebezpieczny jest też zalegający na dachach śnieg

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

CHODZIEŻ. W ostatnim okresie strażacy na terenie powiatu chodzieskiego oraz wielkopolscy strażacy coraz częściej interweniują w zdarzeniach związanych ze zwisającymi soplami oraz intensywnymi opadami śniegu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży ostrzega i przypomina, że śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

?Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu ? podkreśla mł. bryg. Leszek Naranowicz z KP PSP w Chodzieży.

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki.

Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

L. Naranowicz: ?Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu.

?W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie ? dodaje Naranowicz.

Ku przestrodze strażacy przypominają tragiczne zdarzenie ze Śląska z 2006 roku, gdy pod ciężarem śniegu zawalił się dach hali, w której odbywała się wystawa gołębi. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

(Red.)
(Na podstawie PORADY/KG PSP)
Fot. archiwum KG PSP