Mamy to, pierwsze złoto na igrzyskach !

Najnowsze Piła Regiony Sport Wydarzenia

Aleksandra Mirsosław zdobyła złoty medal we wspinaczce sportowej na czas. To pierwszy złoty krążek reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Świetnie zaprezentowała się także druga z reprezentantek Polski. Aleksandra Kałucka zajęła trzecie miejsce.

Polka w poniedziałkowych dwukrotnie poprawiła własny rekord świata, który wyśrubowała do wyniku 6,06 s. Mirosław w ćwierćfinale zmierzyła się z Leslie Romero Perez. Polka ściankę pokonała w 6.35 s. Hiszpanka ukończyła bieg z czasem 7.06. O medale we wspinaczce rywalizowała także druga polska zawodniczka – Aleksandra Kałucka. 22-latka zaprezentowała się w prekwalifikacjach bardzo dobrze, poprawiając dwa razy rekord życiowy – najpierw na 6,47, a następnie na 6,38. Kałucka w ćwierćfinale rywalizowała z Chinką Yafei Zhou. Wygrała pokonując ściankę w czasie 6.49.

Obie Polski zmierzyły się w półfinale. Szybsza okazała się Aleksandra Mirosław, która z czasem 6,19 zameldowała się w finale. Aleksandrze Kałuckiej pozostała walka o o brązowy medal, w którym zmierzyła się z Indonezyjką Sallsabillah. Kałucka była szybsza. Osiągnęła rezultat 6,53 sekund i mogła cieszyć się z brązowego medalu.

Sukcesu naszym reprezentantkom pogratulował w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. “Głębokie ukłony, wielkie podziękowania i gromkie brawa dla Aleksandry Mirosław! Po imponującym rekordzie świata, dziś złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas! Pierwszy złoty medal dla Polski na IO w Paryżu! Wielki szacunek! Dziękujemy za Mazurka Dąbrowskiego, emocje, radość, dumę i łzy wzruszenia!” – napisał.

“Niesamowity oraz historyczny moment! Rekordzistka świata, żołnierz Wojska Polskiego st. szer. spec. Aleksandra Mirosław zdobywa pierwsze złoto olimpijskie dla Polski w wspinaczce na czas podczas igrzysk w Paryżu. Gratulacje dla Natalii Kałuckiej brązowej medalistki! Wielka radość i duma!” – napisał z kolei wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło i foto: Polsatnews.pl