Minister Wójcik chce zmian w funkcjonowaniu DPS-ów. Chodzi o opłaty za pobyt pensjonariuszy

Najnowsze Piła Polityka Wydarzenia

PIŁA. Wczoraj w Pile gościł Minister – Członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Odwiedził nasze miasto, by m.in. porozmawiać z samorządem powiatu o polityce senioralnej. Zapowiedział też zmiany w ustawie o pomocy społecznej, zwłaszcza w kwestiach dotyczących funkcjonowania domów pomocy społecznej, które – jak podkreślił – nie są zgodne z ideą sprawiedliwości.

 Konferencję na patio Młodzieżowego Domu Kultury Iskra otworzył starosta pilski Eligiusz Komarowski. Jak zaznaczył, powiat pilski jest szczególny, bowiem na jego terenie znajduje się aż pięć domów pomocy  społecznej, w których mieszka obecnie 415 pensjonariuszy. Jest tylko 9 wolnych miejsc, a to – zdaniem starosty – najlepiej obrazuję skalę tego zagadnienia.

 -Dlatego też każde nowe rozwiązania, które mają na celu pomoc tym ludziom i ich rodzinom, są przez nas bardzo oczekiwane. Ale pod jednym warunkiem – że będą pomagały ludziom. Mam nadzieję, że propozycja, która zrodziła się w ostatnich kilkudziesięciu godzinach taka właśnie będzie ?  podkreślił Komarowski.

Minister Michał Wójcik, który współtworzył projekt zmian w ustawie zaczął górnolotnie: – Chodzi o kwestię wyjścia naprzeciw idei sprawiedliwości. I wyjaśnił: –Jako minister zajmujący się ochroną praw obywatelskich, w ciągu ostatnich miesięcy miałem okazję spotkać się z wieloma osobami, które mówiły, że niesprawiedliwie muszą ponosić opłaty za pensjonariuszy DPS-ów w sytuacji, gdy nie mieli kontaktu ze swoim krewnym, lub też kontakt ten był znikomy.

Obecnie, gdy dana osoba trafia do domu pomocy społecznej, to sama płaci za swój pobyt. Jeśli nie jest to możliwe, wówczas poszukiwani są jej krewni. A jeśli nadal nie można wyegzekwować pieniędzy, wtedy koszty te bierze na swoje barki samorząd.

 

Wydawać by się mogło, że wszystko jest jasne i oczywiste. Skąd więc wątpliwości i projekt nowelizacji ustawy?

No a jeśli „dzisiejszy” pensjonariusz przez laty był np. rodzicem tyranem? Albo tym, który unikał obowiązku alimentacyjnego? Tym, który zaniedbywał rodzinę? Czy w takim przypadku dzieci lub krewni powinni łożyć na jego utrzymanie w DPS-ie?

-Dlaczego dzisiaj ma być takie prawo, że komornik zapuka do drzwi takiej osoby i egzekwuje od niej opłatę za pobyt tego pensjonariusza? ? pyta retorycznie minister Wójcik. –To nie jest zgodne z ideą sprawiedliwości. Nie powinno być takiej sytuacji, w której dorosłe dziecko takiej osoby tylko dlatego, że nie dysponuje wyrokiem sądu, jest obciążone opłatami. To jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dlatego przeanalizowaliśmy cały system i uznaliśmy, że potrzebna jest zmiana w tym zakresie. Osobiście pracowałem nad tą nowelizacją i będę przekonywał moje koleżanki i kolegów, by ten projekt, który już został złożony, był przez wszystkich zaakceptowany. Żeby sprawiedliwość zwyciężyła ? spuentował Michał Wójcik.

 Po  wizycie w BWA i UP minister przespacerował się po miejskim targowisku, odwiedził również pilskich strażaków.

(Red.)
Fot. Agnieszka Norkowska