Motorowodne Mistrzostwa Europy: Strumnik i Rochowiak ma podium!

Chodzież Najnowsze Regiony Sport Wydarzenia
Cezary Strumnik (Przygoda Chodzież) zdobył po raz trzeci z rzędu tytuł motorowodnego mistrza Europy w klasie OSY-400. Wicemistrzem został Bartosz Rochowiak (WKS Zagrze). Brązowy medal w klasie GT-30 wywalczy Marcin Kociucki (KM 50 Śrem).
Najbardziej utytułowany polski motorowodniak w klasie OSY-400 o złoty medal musiał walczyć aż do ostatniego wyścigu. Chodzieżanin Cezary Strumnik z  ogromną przewagą wygrał wszystkie biegi i zdobył komplet 1600 punktów. Po raz trzeci z rzędu został mistrzem Europy w swojej koronnej klasie, a od kilku lat startuje również w Formule 500.
Od bieżącego sezonu Międzynarodowa Unia Motorowodna zmieniła przepisy i obecnie zaliczane są – w zależności od klasy i rangi mistrzostw – wszystkie trzy lub cztery wyścigi.
Blisko podium znalazł się Bartosz Rochowiak, który bronił brązowego medalu z poprzedniego roku. Już po pierwszym dniu wiadomo było, że o podium będzie bardzo ciężko. I chociaż w niedzielę dwukrotnie zajmował trzecie miejsce, wydawało się, że w przeciwności do ubiegłego sezonu zakończy  mistrzostwa na czwartym miejscu.
Dużą niespodzianką była znakomita postawa 22-letniej Włoszki Martiny Barbarini, która trzykrotnie przypływała na drugiej pozycji i w początkowych wynikach była wicemistrzynią Starego Kontynentu. Brązowy medal wywalczył natomiast trzeci zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw świata James Bowman (Wielka Brytania).
Duże zmiany zaszły po kontroli technicznej sprzętu zawodników. Okazało się bowiem, że Barbarini ma silnik niezgodny z homologacją. Dyskwalifikacja nałożona na nią sprawiła, że na drugie miejsce wysunął się Rochowiak, a Bowman pozostał na trzecim. Po raz pierwszy w historii zatem dwóch Polaków wywalczyło podczas ME w klasie OSY-400 dwa czołowe miejsca.
O miłą niespodziankę w mistrzostwach Europy w klasie GT-30 postarał się Marcin Kociucki (KM 50 Śren), który zdobył brązowy medal mistrzostw Europy. Dwukrotnie kończył wyścigi na trzeciej i dwukrotnie na piątej pozycji. To jego pierwszy medal wywalczony w motorowodnych zawodach. Najwyraźniej pozazdrościł on innemu znakomitemu przed laty polskiemu zawodnikowi Marcinowi Szymczykowi (KS 51 Toruń). Kociucki, tak jak torunianin rozpoczął kolekcjonowanie medali od najniższego miejsca na podium. Jeszcze przed rokiem śremianin tak podczas mistrzostw Europy, jak i mistrzostw świata zajmował dziewiątą lokatę.
W Chodzieży po zakończeniu wyścigów zajmował czwarte miejsce. Kontrola techniczna sprzętu Adriana Ostby’ego – Norwega, który wygrał wszystkie cztery wyścigi wykazała nieprawidłowości. Zakończyło się to jego dyskwalifikacją. Mistrzynią Europy została obrończyni tytułu Kärol Soodla z Estonii, a wicemistrzem jej rodak Erik Suuk.