Nagrody dla pacjentów z Ministerstwa Zdrowia. Trzeba spełnić prosty warunek

kraj Najnowsze Wydarzenia Zdrowie

Nagrody dla pacjentów i premie dla lekarzy. Od lipca 2022 wchodzą nowe zasady programu “Profilaktyka 40 Plus”. Ministerstwo Zdrowia stara się zaangażować do jego realizacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a pacjentów zachęcić do badań nagrodami w specjalnej loterii.

  • Program “Profilaktyka 40 Plus” nie wzbudził dużego zainteresowania Polaków. Ministerstwo Zdrowia nie rezygnuje jednak z inicjatywy, a modyfikuje jej założenia
  • Program przedłużono, a od lipca zacznie działać według nowych zasad
  • – Cieszę się z tych 600 tys. osób, które dzięki naszemu programowi mogły poznać stan swojego zdrowia, ale to nadal jest zbyt mało – oceniał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej
  • Dodał, że minimum tego, “czego oczekujemy po “Profilaktyce 40 plus” to 2 mln badań”
  • Zachętą dla lekarzy rodzinnych do promocji badań mają być premie, natomiast dla pacjentów – nagrody losowane w loterii
  • Do wygrania będą karty sportowe z dostępem do obiektów sportowych w całym kraju.

Nagrody dla pacjentów i premie dla lekarzy. Profilaktyka 40 plus po nowemu od lipca 2022

Nowa odsłona programu “Profilaktyka 40 Plus” zacznie działać od lipca.

– Cieszę się z tych 600 tys. osób, które dzięki naszemu programowi mogły poznać stan swojego zdrowia, ale to nadal jest zbyt mało. Minimum tego, czego oczekujemy po “Profilaktyce 40 plus”, to 2 mln badań. Jako społeczeństwo musimy nabrać przekonania, że rutynowa diagnostyka jest podstawą naszego życia, życia w zdrowiu. Musimy zacząć o siebie dbać, żeby kolejne epidemie nas już tak nie dotykały jak COVID-19 – podsumował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji zapowiadającej zmiany.

Od 1 lipca przychodnie, które pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują pacjenta na badania, otrzymają specjalną premię finansową.

– Wypracowujemy obecnie finalną formułę tej premii tak, by z jednej strony dać gratyfikację za to, że personel POZ pomoże – szczególnie osobom starszym – wypełnić ankietę, ale chcemy przede wszystkim docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania “Profilaktyki 40 plus” – wyjaśniał prezes NFZ Filip Nowak.

Loteria dla pacjentów ma ruszyć po wakacjach. Do wygrania karty sportowe

Z kolei zachętą do wypełnienia ankiety i odbycia badań dla pacjentów będzie swego rodzaju loteriaktóra ma ruszyć zaraz po wakacjach.

Wśród osób, które wezmą udział w programie, Ministerstwo Zdrowia rozlosuje nagrody, którymi będą karty sportowe z dostępem do obiektów sportowych w całym kraju. Wkrótce zostanie ogłoszone postępowanie na operatora programu nagród.

Jak podkreśla dr Andrzej Zapaśnik, lekarz rodzinny, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku i ekspert Porozumienia Zielonogórskiego każde działania w zakresie profilaktyki należy docenić, także program Profilaktykę 40 Plus, ale trzeba widzieć niedoskonałości programu.  Program nie przewiduje po badaniach dalszych interwencyjnych działań prozdrowotnych.

– Ten program nie zastąpi prawdziwej profilaktyki, która powinna być realizowana w podstawowej opiece zdrowotnej przez lekarza rodzinnego i pielęgniarkę. Na bezrybiu i rak ryba, ale ja mam zupełnie inne wyobrażenie jak taki program ma wyglądać. U siebie w przychodni realizujemy własny program kompleksowej profilaktyki, wykorzystując badania Profilaktyki 40 Plus, w ramach którego zbieramy dane dotyczycące występowania czynników ryzyka chorób naczyniowych oraz nowotworowych – podkreśla dr Zapaśnik.

– Samo wykrywanie nieprawidłowości to jeszcze za mało. Trzeba je jeszcze zinterpretować i podjąć działania realizowane we współpracy z profesjonalistą medycznym – dodaje.

Jak podkreśla lekarz, pacjent do laboratorium na badania pójdzie raz. Z wynikami i po to by podjąć jakieś interwencje prozdrowotne powinien trafić do POZ, bo ani laboratoria czy poradnie specjalistyczne nie zapewniają udzielania świadczeń w tym zakresie.