Największe drogowe zagrożenie – nietrzeźwi kierowcy zatrzymani

Na sygnale Najnowsze Złotów

ZŁOTÓW. Po raz kolejny apelujemy do kierowców, aby nie kierowali po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Jazda na podwójnym gazie zaburza zdolność do właściwego postrzegania rzeczywistości, co z kolei wpływa na podejmowane decyzje za kierownicą. Niestety, wiele osób wciąż igra z życiem i zdrowiem swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci powiatu złotowskiego tylko minionego weekendu zatrzymali na drogach dwóch nietrzeźwych kierujących. Kobieta i mężczyzna prowadzili swoje samochody mając w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Teraz odpowiedzą przed Sądem.

Niebezpieczeństwa prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu przez kierowców nie trzeba udowadniać. Najlepiej pokazują to statystyki wypadkowe. W 2019 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali na terenie Polski 2 089 wypadków (6,9% ogółu), w których zginęło 265 osób (9,1%), a rannych zostało 2 389 osób (6,7%).

Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 655 wypadków, w których zginęły 192 osoby, a rannych zostało 2 015 osób. Liczby ofiar i poszkodowanych przerażają. Przerażająca jest również liczba ujawnionych kierowców kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu ? łącznie policjanci w 2019 roku zatrzymali ponad 110 tys. takich kierowców.

Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.

W sytuacji prowadzenia pojazdu przez kierowcę, wcześniejsze spożycie alkoholu powoduje szereg zmian w procesie odbioru i przetwarzania informacji oraz w procesach zachowania:

  • pogarsza koordynację ruchów,
  • pojawiają się trudności w wykonywaniu kilku czynności jednocześnie,
  • wydłuża czas reakcji,
  • powoduje pogorszenie wzroku ? problem z dostrzeżeniem szczegółów,
  • zawęża normalne pole widzenia,
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości

Pamiętajmy, pijani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Tylko podczas minionego weekendu policjanci powiatu złotowskiego zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców samochodów osobowych. Do pierwszego zatrzymania doszło w sobotę 3 października br. krótko przed północą. Policjanci patrolujący rejon gminy Lipka zatrzymali do kontroli drogowej kierującą volkswagenem. Podejrzenia funkcjonariuszy, że kobieta może być pod wpływem alkoholu szybko się potwierdziły. Badanie alkomatem wykazało blisko trzy promile alkoholu w organizmie kobiety. Kolejny nietrzeźwy kierowca został zatrzymany następnego dnia po godzinie dziewiątej rano w Podgajach. 42-latek kierował osobowym fiatem mimo, że w organizmie miał prawie trzy promile alkoholu.

Przypominamy, że zgodnie z art. 178a § 1 ustawy Kodeks karny, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 lat.

Podkom. Maciej Forecki/ KPP Złotów