NIE CHCĘ BYĆ WIDMEM NA DRODZE- NOSZĘ ODBLASKI

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Wałczu prowadzą cykliczne działania mające których celem jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Wczoraj każdy napotkany pieszy i rowerzysta otrzymywał element odblaskowy aby nie był widmem na drodze w myśl przesłania widoczny, a więc bezpieczny.

Piesi i rowerzyści, podczas wypadków drogowych są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje. Największą ilość wypadków i ofiar wśród pieszych powodują w większości kierowcy poruszający się samochodami osobowymi. Główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Niestety niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Najczęściej są to nagłe, nieostrożne wejścia na jezdnię, przebieganie przez drogę, wejście na czerwonym świetle czy też zza pojazdu. Podczas prowadzonej akcji policjanci apelowali do pieszych i rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy. Funkcjonariusze zachęcali do noszenia odblasków. Nawet małe migoczące światełko daje kierowcy znać, że drogą najprawdopodobniej idzie człowiek.

Kierowca w porę może zareagować. Natomiast pieszego poruszającego się drogą, nie posiadającego elementu odblaskowego, a w dodatku ubranego na ciemno zauważy w ostatniej chwili, kiedy na właściwą reakcję na ogół jest już za późno. Poza rozmowami z niechronionymi uczestnikami ruchu policjanci wręczali odblaskowe kamizelki, samozaciskowe opaski oraz odblaskowe pokrowce na plecak. Noszenie odblasków jest bardzo ważne. Pozwala dostrzec pieszego nawet z dystansu 150 metrów, zaś pieszego ubranego w ciemny strój kierowca widzi z odległości ok. 40 metrów. Wyposażenie niechronionych uczestników ruchu drogowego możliwe było  dzięki wsparci lokalnych władz.

Nie chcę być widmem na drodze- noszę odblaski – Aktualności – Komenda Powiatowa Policji w Wałczu (policja.gov.pl)