Nie dla handlu ludźmi

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wałczu realizują program profilaktyczny pod nazwą „Handel ludźmi”. O przestępstwie handlu ludźmi czyli współczesnej formie niewolnictwa rozmawiali z licealistami.

Kilka dni temu policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wałczu zorganizowali spotkanie dla licealistów z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pod kątem handlu ludźmi. Celem spotkania było uświadomienie młodym osobom, że z przestępstwem tym godzącym w wartości i wolność człowieka wciąż walczą policjanci.

Zjawisko handlu ludźmi może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek. Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. O problemie, jakim jest handel ludźmi, należy pamiętać każdego dnia, nie tylko w okresie wakacji czy urlopów.

Policjanci organizują cykliczne spotkania z młodzieżą, informując ich czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi. Ofiary handlu ludźmi to nie tylko kobiety, które sprawcy wykorzystują w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania.

Handl ludźmi to przymuszanie osób do prac niewolniczych, do żebractwa, kradzieży lub uprowadzanie osób w celu pozyskania organów. Młodzież uczestnicząca w spotkania obejrzała 3 krótkie filmy przedstawiające ten proceder. Handel ludźmi jest zbrodnią zagrożoną pozbawieniem wolności od 3 do 15 lat.

Zanim wyjedziesz za granicę!

– Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można wejść na stronę EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia), czy KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia ). Jeśli mamy najmniejszą wątpliwość – sprawdźmy wiarygodność pracodawcy!

– Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego jedziemy

– Nie bagatelizujmy żadnych sygnałów, sprawdźmy jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.

– Dokładnie czytajmy wszystkie dokumenty, które pokazuje pośrednik, zwłaszcza te, które mamy podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj!

– Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon.

Pamiętaj!

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa. Ma różne oblicza. Od przymusowej pracy, poprzez handel organami, zmuszanie do żebractwa, przymusowe małżeństwa po prostytucję. Bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie w pułapkę handlarzy może wpaść każdy.

 

  • KPP Wałcz