Nie Piłsudski lecz Wolność patronem spornego ronda w Trzciance

Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

TRZCIANKA. Na nic się zdały protesty i listy poparcia. Rondo u zbiegu ulic 27 Stycznia,  Grunwaldzkiej i Mochnackiego w Trzciance decyzją większości rajców będzie teraz rondem Wolności. 

W ostatnim czasie nic tak nie podzieliło mieszkańców Trzcianki, jak owo rondo, które zapracowało na miano “spornego”.

Nie ma ono niestety szczęścia do patronów. Najpierw w ramach dekomunizacji po 11 latach ?bytności? pożegnał je były komendant milicji Aleksander Wiza. Potem – 28 września 2019 roku – wojewoda nadał mu imię Józefa Piłsudskiego. Nazwa ta od razu spotkała się z aprobatą mieszkańców. Ale nie wszystkich?

***

 4 czerwca. Tego dnia podczas sesji miała zapaść decyzja co do nadania nazwy trzem miejscom w Trzciance. Jednym z nich było właśnie rondo, któremu od dziewięciu miesięcy patronuje marszałek. Zanim rozpoczęły się obrady, przed magistratem zawrzało.  Pojawili się zwolennicy i przeciwnicy tej nazwy.

Edwin Klessa, organizator protestu przekonywał, że burmistrz Jaworski nie dość, iż złamał prawo nie umieszczając na rondzie tabliczki ?rondo Józefa Piłsudskiego?, to na dodatek cały czas podejmuje próby obalenia tej nazwy.

– Bez względu na to jaką decyzję podejmą radni, dla mieszkańców patronem tego ronda już zawsze będzie Józef Piłsudski. Kult marszałka nie zginie ? zapewniał.

I tak się stanie zwłaszcza, że samorządowcy znaleźli dla Piłsudskiego inne miejsce w Trzciance.

– Żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom grup, które chcą uczcić marszałka, jego imieniem zamierzamy nazwać przestrzeń przy pomniku Niepodległości – zapowiedział burmistrz Krzysztof Jaworski.

Przed urzędem miasta pojawili się również przeciwnicy Piłsudskiego jako patrona.

-Marszałek jest postacią bardzo kontrowersyjną. Badania prowadzone przez różne opcje polityczne wskazują, że nie był świetlaną postacią. Mamy lokalne postaci, które na to rondo zasługują – podkreślał Mariusz Gawrych. I dodał: – Musimy zgadzać się z tym co uchwalą radni. Na tym polega samorząd.

A radni zdecydowali, że nie Piłsudski, lecz Wolność będzie teraz patronem trzcianeckiego ronda. Zdaniem włodarza miasta nowa nazwa – ?rondo Wolności? będzie kontynuacją wartości, które są na pozostałych rondach w Trzciance, takim jak niepodległość i solidarność.

***

Adam Bogrycewicz, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego 4 czerwca mówił:

-Ludzie protestujący są oburzeni, że samorząd Trzcianki obecnej kadencji z burmistrzem na czele nie wykonuje obowiązującego prawa. Rondo zgodnie z zarządzeniem nadzorczym pana wojewody wielkopolskiego ma już nazwę. A dzisiaj procedowane będą jakieś koncepcje samorządu wbrew woli mieszkańców. Niestety, chyba samorządowi Trzcianki tej kadencji trzeba przypomnieć, że rolą  samorządu jest służba społeczeństwu. I w żadnym przypadku nie powinny być podejmowane decyzje krzywdzące mieszkańców.

 (Red.)

 Fot. Agnieszka Norkowska

Na zdjęciu baner ufundwany przez mieszkańców Trzcianki w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.