„Niech się święci pierwszy maja”, czyli o pochodach pierwszomajowych słów kilka

Historia Kultura Najnowsze Trzcianka
Jednym z ważniejszych państwowych świąt z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej było Święto Pracy. Nieodłącznym elementem świętowania tego dnia były pierwszomajowe pochody. Brały w nich udział liczne delegacje zakładów pracy, szkół oraz innych instytucji działających w PRL-u.
W związku z majowym świętem w sklepach pojawiały się produkty, które na co dzień nie były dostępne – był więc to idealny czas, aby zdobyć na przykład wymarzony motor lub pralkę, istniała bowiem spora szansa, że te i inne trudno dostępne towary pojawią się w sklepach, aby w ten sposób jeszcze bardziej wzmóc świąteczny charakter obchodów 1 Maja.
Wysoka frekwencja w pochodach pierwszomajowych była uznawana przez PZPR jako wyraz poparcia, stąd zabiegi ówczesnego kierownictwa PRL, aby włączyć do obchodów jak największą liczbę uczestników. Wobec tego dyrektorzy i kierownicy różnych zakładów pracy wymagali od swoich pracowników, aby ci stawiali się w pochodach, grożąc, że w przeciwnym razie ściągną na siebie kłopoty.
Do naszych czasów przetrwało sporo zdjęć, w których możemy znaleźć odbicie dawnych manifestacji organizowanych z okazji Święta Pracy, w tym tych, które miały miejsce w naszym mieście. Kilka fotografii mogą Państwo zobaczyć poniżej, inne są eksponowane na frontowej ścianie naszego muzeum, gdzie można się im lepiej przyjrzeć, do czego serdecznie zachęcamy.
źródło: Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, https://www.facebook.com/MZNTrzcianka/