21 stanowisk dla pacjentów, więcej łóżek do wstępnej intensywnej opieki medycznej, nowy sprzęt, do tego nowa rampa dla karetek, osobny pokój do rejestracji pacjentów, pokój oczekiwań dla rodzin – tak wygląda obecnie zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. To zupełnie inny oddział, niż był dotąd.
Jego otwarcie miało miejsce w środę, 19 grudnia. Remont trwał 10 miesięcy, a wartość przebudowy nowego oddziału to ponad 8 mln złotych. Jednak blisko 6 mln zł szpital pozyskał z funduszy unijnych. Wkład własny wyniósł około 2 mln 81 tys. zł.
– Mamy teraz kolejny nowoczesny oddział na miarę XXI wieku, z doskonałą kadrą, gdzie pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc. A trafiają tu pacjenci z całego regionu północnej Wielkopolski, bowiem 50 procent z nich stanowią jedynie pacjenci z powiatu pilskiego. Dziękuję za wsparcie pilskim parlamentarzystom, Wojewodzie Wielkopolskiemu Zbigniewowi Hoffmannowi, kadrze szpitala, wszystkim, którzy zaangażowali się w przebudowę tego oddziału. Zresztą od trzech lat ta współpraca układa się znakomicie, a w szpitalu czynione są ogromne inwestycje. Największe w jego 30-letniej historii. Robimy bowiem wszystko, by mieszkańcy powiatu pilskiego mieli zapewnioną opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie ? powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Na otwarciu oddziału gościli również pilscy parlamentarzyści: Marta Kubiak, Marcin Porzucek, Grzegorz Piechowiak, gościł również Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman.
Wszyscy zapewnili, że w miarę możliwości dalej będą zabiegać o pomoc dla pilskiego szpitala. A poseł Grzegorz Piechowiak przypomniał, że przecież niedawno otwarto na oddziale kardiologicznym nową pracownię elektrofizjologii, a kilka miesięcy temu wyremontowany oddział nefrologii z nową stacją dializ.
Rafał Szuca, dyrektor szpitala również przyznał, że tak dużych inwestycji w szpitalu dotąd nie było.
– Długo czekaliśmy na ten remont, zawsze coś stało na przeszkodzie, przede wszystkim brak pieniędzy. Tym razem się udało. A jest to jeden z najważniejszych oddziałów. Rocznie do naszego szpitala trafia 50 tysięcy osób, a połowa z nich właśnie na SOR. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomogli ? powiedział.
Ordynator SOR Krzysztof Jarzyński przyznał, że po remoncie oddział nie tylko może zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów, ale przede wszystkim zapewnić im lepszą opiekę.
– Mamy więcej stanowisk w obszarze ?czerwonym? dokąd trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia, mamy więcej stanowisk w obszarze ?żółtym? na sali badań i obserwacyjnej. Nasze warunki pracy też się znacznie polepszyły.
Szpitalny Oddział Ratunkowy, po gruntownym remoncie, już przyjmuje pacjentów.
Przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile wraz z podjazdem dla karetek oraz doposażeniem w sprzęt medyczny
Wartość: 8 022 637,15 zł
Kwota dotacji: 5 941 874,73 zł
W ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia. Działanie 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego w zakresie wsparcia istniejących Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii (roboty budowlane i doposażenie). Umowę na dofinasowanie podpisano 8 grudnia 2017 r.
Wkład własny szpitala: 2 080 762,42 zł
Prace zewnętrzne objęły: remont rampy i drogi dojazdowej do SOR.
Ważnym elementem było rozdzielenie wejść zewnętrznych i rozdzielenie pacjentów: osobne wejście jest dla osób samodzielnie dojeżdżających na SOR, osobne dla karetek. Dotąd pod wiatą mieściły się 2 ambulanse, po przebudowie rampy mieści się 6.
Pomieszczenie, w którym odbywa się rejestracja pacjentów łączy się z obszarem ?zielonym?, gdzie znajdują się gabinety lekarskie w tym POZ oraz pokój zabawowy dla dzieci.
W obszarze ?żółtym? zwiększyła się liczba stanowisk dla pacjentów. W sali obserwacyjnej dotąd znajdowały się 4 łóżka, teraz jest ich 6. Z kolei w sali konsultacyjnej powstało 8 osobnych boksów do badań pacjentów.
Na obszarze czerwonym, dokąd trafiają osoby w stanie zagrożenia życia, znajdują się sale: intensywnego nadzoru, restytucyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii. Obecnie jest tu łącznie 8 stanowisk dla pacjentów, wcześniej były 4.
Tu również powstał pokój dla rodzin oczekujących na swoich bliskich.
Wszystkie pomieszczenia są teraz klimatyzowane i jonizowane. Prace wykonała firma Usługi Ogólnobudowlane ,,KOSBUD?? Michał Kosmowski z Uścikowa k/Obornik Wlkp.
www.powiat.pila.pl