W otwarciu wystawy udział wziął JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej.
W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Współczesnej „Pater Patriae. Wyszyński”. Gościem wydarzenia był ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. – Przygotowując tę wystawę czuliśmy opiekę Prymasa. Mam wrażenie, że Mu się to podoba… – mówiła pomysłodawczyni ekspozycji prof. Mirosława Rochecka.
W otwarciu wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, udział wziął JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Biskup sprawuje Patronat Honorowy nad tą wyjątkową, pielgrzymującą po Polsce, ekspozycją. Piła była pierwszym miastem, do którego udał się nowy biskup po ingresie, czyli uroczystym objęciu diecezji przez biskupa, który miał miejsce 4 marca br.
Biskupa przywitali w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz Edmund Wolski, dyrektor Galerii, który wręczył biskupowi Zielińskiemu prezent – przepiękny linoryt autorstwa Alfreda Aszkiełowicza, artysty plastyka związanego z regionem i pilską Galerią BWA.
– To wyjątkowy wieczór w naszej Galerii. Gościmy wystawę ogólnopolską „Pater Patriae. Wyszyński”, o jednym z najznamienitszych Polaków, ale i osobę, która sprawuje Honorowy Patronat nad tą ekspozycją – jest to JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej: witamy serdecznie w naszych progach. To dla nas duży zaszczyt, że tuż po ingresie ksiądz biskup zechciał odwiedzić nasze miasto i naszą Galerię – mówił E. Wolski rozpoczynając wernisaż.
Wernisaż zaszczyciło swoją obecnością także liczne grono duchownych, m.in. ks. dziekan dekanatu koszalińsko-kołobrzeskiego ks. prał. Ryszard Ryngwelski, ks. prałat Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Pile Kazimierz Chudzicki.
W wieczorze uczestniczyli także artyści – prof. Mirosława Rochecka, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Pater Patriae. Wyszyński”, Kazimierz Rochecki – artysta plastyk – oboje z Torunia, a także artyści środowiska pilskiego, których prace są wśród zaprezentowanych w ekspozycji dzieł ponad 80 twórców z całej Polski: Elżbieta Wasyłyk oraz Tadeusz Ogrodnik.
Wystawa robi ogromne wrażenie. Zgromadzono na niej 121 prac 86 twórców z różnych regionów Polski, wykonanych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich.
Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski odegrał znaczącą rolę w historii Polski, a szczególnie w czasie trwania komunizmu. Uznany został duchowym przywódcą narodu. Sprawił, że Kościół katolicki oparł się naciskom państwa, które zmierzały do ateizacji społeczeństwa. W okresach różnych kryzysów i napięć społecznych potrafił zachować niezależność, łagodził konflikty i nie dopuszczał do rozlewu krwi.
– Pomysł tej ekspozycji narodził się w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Toruniu, w czerwcu 2021 roku, przed beatyfikacją Kardynała Wyszyńskiego, kiedy została ogłoszona data uroczystości. Wtedy zmobilizowaliśmy się. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że z powodu pandemii nie będzie możliwości uczestniczenia w beatyfikacji, a odczuwaliśmy potrzebę świętowania. Uznaliśmy więc, że świętowanie trzeba przedłużyć i to znacznie przedłużyć. I że trzeba przygotować się do niego. Pojawiła się potrzeba zebrania wspomnień o Prymasie, indywidualnych, potrzeba głębszego zapoznania się z Jego dziełem.
Wystawa ma charakter pielgrzymujący. Piła jest szóstym przystankiem w jej drodze. Odwiedza 12 miast – także Kraków, Warszawę, Poznań, Częstochowę, Pelplin…
– Staraliśmy się naśladować w tym wędrowaniu po Polsce pomysł Prymasa – tj. wędrować z wystawą tak, jak wędrowała kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – to było Jego maryjne dzieło. A przy tym mówić o prymasie Wyszyńskim, o tym, co było dla Niego ważne, co promował, jakie wartości uznawał.
Wystawę można oglądać do 13 kwietnia.