O punktach zwrotnych podczas XV Festiwalu Nauki w Pile

Edukacja Najnowsze Piła Praca Wydarzenia Zdrowie

Ponad 60 wydarzeń czekało na uczestników XV Festiwalu Nauki w Pile. Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, tradycyjnie zaprosiła do zgłębiania tajników świata nauki podczas Festiwalu, który w tym roku odbywał się pod hasłem „punkt zwrotny”.

W tegorocznym programie chcieliśmy przedstawić punkty zwrotne w medycynie, terapii, naukach społecznych i świecie nauk ścisłych. Jednak 24 lutego, nadszedł prawdziwy punkt zwrotny dla współczesnego świata, który przebudował cały system wartości i postrzegania porządku międzynarodowego. Jako Uczelnia nie mogliśmy pozostać obojętni na tak dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, dlatego pierwszego dnia Festiwalu zaprosiliśmy na panel pt. Hej sokoły, czyli o sąsiadach, o których wiemy zbyt mało – podkreślili organizatorzy wydarzenia.

Studenci i uczniowie szkół, spotkali się z wyjątkowymi gośćmi: drem Ryszardem Kupidurą – Wiceprezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego  „Polska-Ukraina” – wschodoznawcą, ukrainistą, tłumaczem, byłym współpracownikiem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu oraz z Markiem Syrnykiem – historykiem, pedagogiem, przewodniczącym Rady Fundacji PROSVITA, członkiem Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce.  Panowie przybliżyli historię Ukrainy, analizowali przyczyny napaści rosyjskiej oraz potencjalny scenariusz pokonfliktowy. Była również mowa o sztuce ukraińskiej i o tym, by dzięki niej spróbować lepiej poznać naszych sąsiadów.

W tym samym dniu, z Ukrainy przeniesiono się na Bliski Wschód. Kmdr. ppor. rezerwy Bartosz Rutkowski – założyciel Fundacji Orla Straż, pomagającej ofiarom kryzysu humanitarnego, opowiedział o błędach, jakie popełniane są w niesieniu pomocy humanitarnej na przykładzie Syrii i Iraku.

Kolejne, festiwalowe dni, to spotkania z wykładowcami i studentami Uczelni. Uczniowie dowiedzieli się m.in.: co można przywieźć z wakacji – z punktu widzenia entomologa, czym jest psychologia w kryminalistyce oraz jak działają kartele narkotykowe w Meksyku.  Kosmetolodzy pokazywali, dlaczego warto wrócić do naturalnego piękna, a filolodzy wskazywali najlepsze techniki pamięciowe, stereotypy kulturowe oraz zyski z uczenia się języków obcych. Punkty zwrotne wskazali także ekonomiści, mówiący o mechanizmach inflacyjnych i ich skutkach, podatkach i zmianach w zakresie działalności hotelarskiej.

Kierunki medyczne ukazały punkty zwrotne w życiu osób po przeszczepach narządów, a wykład dot. transplantologii oraz spotkanie z dawcą szpiku, uświadomiły, jak wygląda procedura medyczna i przygotowanie do ratowania życia. Pomóc można było od razu, ponieważ na terenie Uczelni, stacjonował krwiobus, do którego ustawiła się kolejka, a studenci-ambasadorzy akcji DKMS, rejestrowali potencjalnych dawców szpiku.


Mowa była także o punktach zwrotnych w leczeniu chorób psychicznych oraz o opiece pielęgniarskiej nad chorymi. Wykładowcy fizjoterapii pokazali, jak wykorzystać autoterapię w leczeniu bólu. Uczestnicy Festiwalu mogli również zobaczyć, jak wygląda egzoszkielet, czyli punkt zwrotny w rehabilitacji.

Katedry inżynierskie ukazały punkty zwrotne w naukach ścisłych – był więc druk 3D, nowoczesna diagnostyka pojazdów, samochody ciężarowe przyszłości, holograficzny wszechświat i programowanie.

Podczas XV Festiwalu Nauki, odbyło się także spotkanie autorskie z wykładowcą dr Moniką Litwinow-Cieślewicz, która napisała kryminał pt. „Za lasami”. Wykładowcy pedagogiki podpowiadali także jak przygotowywać się do wystąpień publicznych oraz wskazywali na dekonsumpcję – jako punkcie zwrotnym w myśleniu i naszych potrzebach.

Pięciodniowy XV Festiwal Nauki był doskonałą okazją do zaprzyjaźnienia się z naukami medycznymi, społecznymi oraz ścisłymi, a Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, kolejny raz udowodniła, że odkrywanie świata, jest fascynującą przygodą.

  • Aleksandra Fabiszak
    Kierownik Działu Rektora
    Rzecznik prasowy

    Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile