Ocalić życie – akcja wałeckich policjantów

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

   WAŁCZ. Policjanci wałeckiej drogówki przeprowadzili działania dla kierowców. Mają one związek ze zbliżającym się letnim wypoczynkiem, a co za tym idzie natężeniem ruchu drogowego z powodu wzmożonych wyjazdów. Podczas akcji informacyjno- edukacyjnej funkcjonariusze przypominali o najważniejszych przepisach w ruchu drogowym i apelowali o ostrożną jazdę. Każdy zatrzymany do kontroli drogowej kierowca czy pasażer otrzymywał pamiątkowy magnes na lodówkę i materiały promujące bezpieczeństwo.

Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa.

To główne kwestie, które poruszali, podczas działań prowadzonych na terenie miasta z kierującymi i pasażerami policjanci z drogówki. Celem prowadzonych działań jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie kierowców, że nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie prędkości, jazda po spożyciu alkoholu są istotnymi czynnikami mającymi wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutki.

To apel do kierowców o przestrzeganie przepisów i współodpowiedzialność za bezpieczeństwo, zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wypadki drogowe są powodem wielu tragedii ludzkich. Każdy wypadek to ciąg przyczynowo ? skutkowy. Często niby mało istotne zachowania czy skumulowane sytuacje mogą przyczynić się do nieszczęśliwego zdarzenia. Na wiele z nich jednak mamy wpływ.

Pamiętajmy, aby w drogę nie zabierać złych nastrojów i emocji, gdyż później, niestety, bardzo często dzielimy się nimi z innymi, a to może mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mundurowi poruszali także kwestię obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

   -Zapięte pasy wiążąc kierowcę z autem, umożliwiają lepsze wyczucie pojazdu i zwiększenie precyzji kierowania. Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego, to najczęściej jedyna szansa na przeżycie – poinformowali st. sierż. Patryk Ciszewski i st. sierż. Grzegorz Głowacki.

Na pamiątkę spotkania zatrzymani do kontroli drogowej kierowcy otrzymywali pamiątkowe magnesy na lodówkę z logo wałeckiej Policji i telefonem alarmowym oraz materiały promujące bezpieczną jazdę, mapy zachodniopomorskich tras alternatywnych oraz najważniejsze przepisy ruchu drogowego, żeby zapoznać kierujących z niemieckimi przepisami ruchu drogowego, ważnymi podczas podróży lub urlopu na terenie Niemiec.

 Asp. Beata Budzyń/KPP Wałcz