od 1 stycznia przyszłego roku produkty winiarskie będą droższe

Biznes Najnowsze Regiony

Od 1 stycznia przyszłego roku produkty winiarskie będą droższe. Podniesiona zostanie akcyza na alkohol, papierosy i tzw. wyroby nowatorskie. Sejm przyjął już nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Teraz czeka jeszcze na rozpatrzenie Senatu.

Niestety w zawrotnym tempie idzie ten projekt i obejmuje on także wino. W kilkunastu krajach Unii Europejskiej za wino nie płaci się akcyzy. A wszystko po to, aby wspierać kulturę konsumpcji wina, którego zwyczajnie nie stawia się tam w jednym rzędzie z piwem czy napojami spirytusowymi.

Podatek akcyzowy od wina, napojów fermentowanych  i wyrobów pośrednich wzrośnie o 10% w 2022 r. oraz po 5% co roku, aż do 2027 r., czyli łącznie aż o 40% – tzw. realizacja  zadań  w zakresie polityki prozdrowotnej.

Przedsiębiorcy są zaskoczeni, gdzie podobna, trudna sytuacja miała miejsce dwa lata temu. Wszystko rosło w ekspresowym tempie.

Drastyczne podwyżki cen energii i gazu też już znajdują odzwierciedlenie w kosztach produkcji. Wzrost cen butelek, kartonów i innych materiałów suchych generuje dodatkowe obciążenia dla producentów.

… a przecież w poprzednim roku i tym zmagaliśmy się z pandemią Covid- 19

 

Fot. Ilustrowane

Red.