OD ZACHODU DO WSCHODU – wystawa fotografii Tomasza Florka

Czarnków Kultura Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. Od ostatniej wystawy w Galerii ?Pięciu? Czarnkowskiego Domu Kultury minęły trzy długie miesiące. W tym czasie puste ściany ?straszyły? bielą, aż do 12 lutego 2021 r., kiedy ponownie się zapełniły, tym razem barwną prezentacją fotografii autorstwa Tomasza Florka zatytułowaną ?Od zachodu do wschodu?.

To niezwykła ekspozycja, obrazująca okolice Czarnkowa pod nastrojowym niebem. Przedstawia srebrzyste obłoki, polarne chmury mezosferyczne, wyładowanie atmosferyczne, częściowe zaćmienie księżyca, drogę mleczną, purpurowy świt, poranne mgły, zmierzch odbity w gładkiej tafli Noteci, a w tle piękne krajobrazy. Na jej stworzenie autor poświęcił rok.

Każda fotografia ma swoją odrębną historię i skojarzenie. Na przykład zdjęcia nocne powstawały niekiedy kilka godzin, najpierw cierpliwe oczekiwanie na odpowiednie ujęcie, następnie obróbka komputerowa, by osiągnąć finalny efekt.

Przygoda Tomasza z fotografią zaczęła się w czasach szkolnych, wówczas na zajęciach plastycznych zainspirował go kolor. Kolejne doświadczenia zdobywał w swojej pracy zawodowej związanej z branżą poligraficzną. Jednak świadoma pasja fotograficzna zaczęła się ponad trzy lata temu. Wpływ kolorów i światła na odbiorcę pochłonął go bez reszty. Nie rozstaje się z aparatem, gdyż niejeden moment jest wart uchwycenia, a poza tym nic dwa razy się nie zdarza.

Fotografia nie tylko zatrzymuje wspomnienia, ale także karmi oczy pięknem otaczającego świata. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy czynnej do 9 marca w godzinach od 8:00 do 15:00. Dla zwiedzających autor przygotował pamiątkową kartkę ze zdjęciem czarnkowskiego mostu i kalendarzem na odwrocie.

Emilia Stawujak
MCK Czarnków