Oni na co dzień walczą z własnymi słabościami, pokonują bariery…

Wydarzenia

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ? święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku (rezolucja 47/3) na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983?1992).

W tym dniu warto wspomnieć o osobach niepełnosprawnych w naszym regionie, które na co dzień prowadzi heroiczną walkę z własnymi słabościami przełamując bariery.

W Gminie Szydłowo powstała Sekcja Sportowa Osób Niepełnosprawnych START SKRZATUSZ Stowarzyszenia Przyjazna Wieś, która jest już oficjalnie przyjętym nowym członkiem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start. Wizytujący w czerwcu 2020 r. w  Skrzatuszu Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Pan Łukasz Szeliga osobiście postanowił sprawdzić przygotowania do utworzenia pierwszej tego typu Sekcji w Skrzatuszu  w naszym regionie. Wszystko wypadło bardzo dobrze, co skutkuje utworzeniem nowych podsekcji. Oprócz Lekkoatletyki Stowarzyszenie będzie funkcjonować w obszarze sportów zimowych tj. narciarstwa biegowego osób niepełnosprawnych, co jest niezwykłym novum na terenie Województwa Wielkopolskiego oraz  powstanie Sekcja Para Karate, za którą odpowiedzialny będzie Mistrz Świat i Europy, Członek Zarządu Polskiego Związku Karate Trener Kadry Narodowej Mariusz Siebert. 

To wspaniała sprawa kiedy człowiek może pomagać innym. Tym bardziej, że są to osoby, które nigdy się nie poddały, a niepełnosprawność traktują jak jeszcze jedno wyzwanie, które jest całkowicie naturalne. Dziś sport paraolimpijski to światowa marka i wspaniała promocja Skrzatusza. Chcę tutaj podziękować przede wszystkim Zarządowi Powiatu Pilskiego i Radnym, którzy wspierają każdą naszą inicjatywę. Dzięki wsparciu w postaci sprzętu narciarskiego, dresów, kurtek zimowych , obuwia sportowego, specjalistycznego sprzętu możemy wspaniale budować tolerancję i sport w Powiecie Pilskim.  Wyczucie i wizja oraz potrzeba niesienia pomocy tym najsłabszym to cechy opisujące Pana Starostę Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który wspiera nasze działania na rzecz tolerancji i wyrównywania szans. Gmina Szydłowo zaś nie przewiduje w roku Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio tj. 2021 żadnego wsparcia, co w piśmie wskazuje Pan Wójt Gminy Szydłowo Tobiasz Wiesiołek ale myślę, że warto pokazać jak wielki wysiłek wkładamy w promocję regionu i aktywizację osób niepełnosprawnych. Być może takie argumenty znajdą uznanie i w oczach naszych miejscowych włodarzy. Projekt Startu Skrzatusz to piękna inicjatywa do której już dziś przyłączają się środowiska zrzeszone wokół sportu i biznesu ? mówi Prezes Stowarzyszenia Przyjazna Wieś, Janusz Drożdż.

Członkiem Stowarzyszenia Przyjazna Wieś jest między innymi Mistrz Polski osób niepełnosprawnych w przełajach 2019 Mateusz Bezulski – kategoria T-20 oraz Justyna Franieczek ? finalistka Paraatletycznych Mistrzostw Świata w Dubaju, Zwyciężczyni Grand Prix Świata World Para Athletics w Bydgoszczy, zwyciężczyni Grand Prix Polski 2019 i potrójna Mistrzyni Polski 2020 na 400 i 200 m w kat. T-20. Justyna reprezentowała nasz region również na jednej z największych imprez lekkoatletycznych świata ? Memoriale Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie w tym roku zajęła wspaniałe 3 miejsce.

Przygotowuje się z całych sił do Igrzysk w Tokio. Moim celem jest sam start w Igrzyskach. To spełnienie marzeń każdego sportowca. Chcę pokazać naszą społeczność z jak najlepszej strony. Wcześniej bo w marcu przewidziane są Halowe Mistrzostwa Europy w Paryżu. Robimy wszystko z całym zespołem Trenerami Romanem Marciniakiem, Kamilem Całkiem, Mariuszem Siebertem i Prezesem Januszem Drożdżem aby się udało ? mówi Justyna. ? Mam nadzieje, że już niedługo i będę mogła biegać na nartach.

W tym zakresie pomaga Trenerka Kadry Narodowej, Olimpijka z Piong Czangu Ewelina Marcisz, która udziela Justynie konsultacji. Na te konsultacje Justyna jeździ aż do Białegostoku. To ponad 1200 km i blisko 13 godzin samochodem.

 Dzięki nartorolkom zakupionym przez Zarząd Powiatu z inicjatywy Pana Starosty Eligiusza Komarowskiego będziemy mogli biegać na terenie całego Powiatu. To pozwoli nam na mniej intensywne wyjazdy poza województwo. Planujemy również organizację Mistrzostw Polski w Karate  Para Karate w 2021 r. Jesteśmy blisko finalizacji dzięki wzorowej współpracy bilateralnej z władzami Powiatu ? mówi Mariusz Siebert.

?Przed nami największa walka.  Batalia o zdrowie i wyrównywanie szans. Wokół nas dzieją się wspaniałe rzeczy. Ludzie często nam pomagają, proponują pomoc. To największe wyzwanie dzisiejszych czasów. Pozostać sobą i zrozumieć drugiego człowieka. W walce przeciwko nietolerancji wygrać możemy jedynie uśmiechem i dobrym słowem dla innych – podsumowuje Kamil Całek.

Tekst: Katarzyna Duziak

Fot. Stowarzyszenie Przyjazna Wieś