PIŁA. To była prawdziwa uczta dla melomanów. Wczoraj w Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile odbył się recital fortepianowy Jolanty Reszelskiej. – To wybitna postać pilskiej, wielkopolskiej i polskiej kultury. Wspaniała pianistka – powiedział Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP otwierając koncert artystki.
Wczorajszy recital był bardzo wyczekiwany przez wielbicieli talentu Jolanty Reszelskiej. Fani pianistki wypełnili Galerię do ostatniego miejsca.
Inauguracyjnym utworem, który wykonała artystka była sonata Ludwiga van Beethovena.
-Nie ma drugiego takiego kompozytora, który z taką determinacją podchodziłby do różnorodnych emocji ? przyznała Jolanta Reszelska.
Wtorkowy recital był kontynuacją cyklu „Ostatni koncert Jolanty Reszelskiej”. Honorowym patronatem objął go starosta pilski Eligiusz Komarowski.
***
Jolanta Reszelska ? pianistka i pedagog, figuruje w ?Słowniku Pianistów Polskich? St. Dybowskiego. Jedna z najwybitniejszych postaci pilskiej kultury. Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia ukończyła w Zielonej Górze z wyróżnieniem w klasie K. Bujakiewicz. Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu ukończyła z wyróżnieniem w 1976 r. w klasie prof. J. Wyrzykowskiej-Mondelskiej. W latach 1981-1982 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki i studiowała w Wiedniu w Hochschule für Music und darstellende Kunst w klasie prof. H. Grafa. Studia ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w 1983 r. W czasie studiów uczestniczyła w kursie mistrzowskim u prof. T. Nikołajewej (1972), która wybrała ją do czynnego udziału w kursie mistrzowskim, a w 1975 roku u prof. K. Zempleni (Budapeszt 1975 r.), gdzie wyróżniono ją zaproszeniem do udziału w koncercie dla radia budapesztańskiego.
Po studiach w Poznaniu podjęła pracę w Zespole Szkół Muzycznych w Pile (od 1976 r.), gdzie pracuje do dnia dzisiejszego jako kierownik sekcji fortepianu. W latach 2004-2012 była również kierownikiem sekcji fortepianu w POSM I i II stopnia w Koszalinie. Jest nauczycielem dyplomowanym I i II stopnia specjalizacji zawodowej, ekspertem i konsultantem z ramienia CEA. Wychowała bardzo liczną grupę pianistów. Jej uczniowie zdobywali najwyższe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Niezależnie od pracy pedagogicznej koncertowała (jako solistka i kameralistka) w Polsce (dwukrotnie na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku), Czechosłowacji, Niemczech (prawykonanie Koncertu prof. Z. Guzowskiego w Schwerinie), Austrii, na Węgrzech i w USA (dwukrotnie jako solistka z Chamber Music Orchestra w Connecticut i z recitalami m.in. w Nowym Jorku).
Była wielokrotnie wyróżniana za swoją działalność artystyczną i edukacyjną. Otrzymała m.in.: nagrody indywidualne I i II stopnia CEA; Medal Staszica ?Być Narodowi Użytecznym? (2010), odznaki honorowe ?Za zasługi dla województwa wielkopolskiego? (2010) oraz ?Za zasługi w rozwoju Piły? (1984). Odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2015, 2017). Ponadto została wyróżniona nagrodą Zarządu Powiatu Pilskiego ?Lider Sukcesu 2019?, Nagrodą Starosty Pilskiego 2019, a także ?Syriuszem 2019? za osobowość roku. Jest wpisana do Księgi Honorowych Obywateli Piły (2011).
Od wielu lat współpracuje z BWAiUP w Pile, gdzie występowała wielokrotnie z recitalem z okazji wystaw plastycznych, jubileuszy, Salonów Pilskich, przybliżając publiczności związki muzyki ze sztuką.
(Red.)/BWA i UP Piła