Otwórz sobie drzwi w autobusie

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA.Z dniem 1 lipca Miejski Zakład Komunikacji w Pile wprowadza nowy projekt – samodzielne otwieranie drzwi w autobusach przez pasażerów.

-Do tego projektu przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Teraz możemy go z pełną świadomością wprowadzić, ponieważ wszystkie pojazdy które mamy, nowoczesne pojazdy, są jednolicie wyposażone w ten system – mówi prezes MZK w Pile, Tadeusz Majewski.

Na czym ów system polega? Otóż wszystkie autobusy miejskie w Pile posiadają funkcję umożliwiającą samodzielne otwieranie drzwi przez pasażera przy pomocy przycisków umieszczonych przy każdych drzwiach na zewnątrz i wewnątrz pojazdu.

Do tej pory to kierowca autobusu decydował, ile i które drzwi otworzyć. Jak to będzie wyglądało od 1 lipca?

Kierowca podjeżdżając autobusem pod przystanek da tzw. zezwolenie otwarcia drzwi. Drzwi nadal jednak będą zamknięte. Otworzą się dopiero wtedy – i tylko te – gdy przycisk zostanie naciśnięty przez pasażera. Podobnie sytuacja będzie wyglądać przy wysiadaniu z autobusu – wyjaśnia Majewski.

Takie rozwiązanie na pewno jest bardzo bezpieczne dla klientów MZK. Ale korzyści jest więcej. To przede wszystkim większy komfort dla pasażerów i kierowcy, oszczędność ciepła zimą i sprawniejsza klimatyzacja latem, jak również pełna swoboda wyboru wejścia/wyjścia dla pasażerów.

Mając świadomość, że nowy system jest istotną zmianą dla mieszkańców miasta, w początkowym okresie jego wdrażania to kierowca w razie potrzeby odpowiednio zareaguje i otworzy drzwi pasażerom nieradzącym sobie z obsługą w tym zakresie. 

Dodajmy: Każdy autobus będzie oznakowany piktogramami ułatwiającymi korzystanie z funkcji przycisku samodzielnego otwierania drzwi. W autobusach i na wiatach pojawią się także plakaty informacyjne.

Jak mówi prezes MZK, w innych miastach w Polsce system taki sprawdza się od wielu lat.

-Dlatego mamy nadzieję, że zostanie pozytywnie przyjęty także przez mieszkańców Piły – dodaje.

(Red.)
Fot. Wasze Media