Paliła się sadza w kominie

Chodzież Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

MARGONIN. Wczoraj około godziny 21. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży otrzymało informację o pożarze sadzy w kominie w budynku jednorodzinnym w Margoninie.

Do akcji skierowano zastępy z OSP KSRG Margonin oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Chodzieży.

-Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że u wylotu przewodu kominowego widoczny jest ogień. Domownicy znajdowali się na zewnątrz budynku bez obrażeń ? informuje mł. bryg. Leszek Naranowicz z KP PSP w Chodzieży.

Jak dodaje, działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań oraz ugaszeniu pożaru sadzy w górnej części w przewodu kominowego.

-Na całej długości komina stwierdzono widoczne pęknięcie, o którym poinformowano właściciela
oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chodzieży
? zaznacza Naranowicz.

W działaniach trwających dwie godziny brały udział 4 zastępy straży pożarnej (13 strażaków).


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży ostrzega i przypomina:
Co roku w Polsce wybucha ponad 150 tysięcy pożarów, w których ginie ponad 500 osób, a blisko 4 tysiące doznaje uszczerbku na zdrowiu (zatrucia, oparzenia, inne urazy). Największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym i toksyczne produkty spalania, co jest przyczyną około 80 proc. zgonów. Najwięcej z wszystkich przypadków śmiertelnych ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie z reguły czujemy się najbezpieczniej. Najwięcej osób ginie przed przybyciem straży pożarnej w związku z jej późnym powiadomieniem. Najbardziej tragiczne pożary występują w porach nocnych.

(Red.)
Fot. OSP Margonin