Pasieka na dachu sali sesyjnej

Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Współpraca Burmistrza Miasta Złotowa ze Złotowskim Kołem Pszczelarzy zaowocowała powstaniem pasieki na dachu Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego.

Pasieka składa się z czterech uli wielkopolskich. Warto zauważyć, że ul wielkopolski jest najpopularniejszym typem ula wykorzystywanego w polskich pasiekach. Jej właścicielem jest Pan Piotr Kruk ? doświadczony pszczelarz, który będzie doglądał jej mieszkańców aż do końca sezonu i zbioru miodu.

Celem powstania pasieki było zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy pszczół oraz ich znaczenie dla ekosystemu. Warto pamiętać, że większość roślin, które zjadamy, wymaga zapylenia przez owady i bez pszczół grozi ludziom po prostu śmierć głodowa. Obecnie pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Możemy im pomóc poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom tzw. ?kwietnych stołówek?. Takimi miejscami mogą być: rabaty kwietne, klomby i trawniki miejskie z niewielkim nieskoszonym fragmentem, co pozwoli na zakwitnięcie roślin, a także parki, skwery, aleje drzew z krzewami, ogródki działkowe i przydomowe.

Wokół naszej pasieki na dachu założyliśmy mini ogród w postaci ziołowej rabaty. Lawenda i kocimiętka zapewnią pszczołom dodatkowy pożytek, chociaż w okolicy pożywienia im nie zabraknie, między innymi z uwagi na liczne lipy rosnące nieopodal.

Lawenda wąskolistna przyciąga pszczoły swoim uwodzicielskim zapachem i pięknymi. delikatnymi kwiatami. Pszczelarze bardzo chętnie wysiewają kocimiętkę właściwą na poletkach pszczelarskich, bo zapewniania dobry i długotrwały pożytek. Nie jest to jedyna jej zaleta. Dzięki specjalnym olejkom eterycznym kocimiętka właściwa wykazuje działanie uspokajające pszczoły. Wielu pszczelarzy przed przystąpieniem do pracy wokół ula, naciera ręce kocimiętką, by pszczoły nie reagowały agresywnie. Czasem pszczelarze nacierają też kocimiętką wnętrza uli, aby przywabić roje.

Zachęcamy do obserwowania mieszkańców miejskiej pasieki na naszej stronie internetowej (kamera 24/dobę) i wspólnego oczekiwania na pierwszy zbiór miodu.

Apelujemy do naszych mieszkańców: twórzcie przyjazne miejsca i sadźcie rośliny miododajne!

(zlotow.pl)