Ładna pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą. W trosce o bezpieczeństwo złotowscy policjanci wraz ze strażakami z PSP Złotów oraz WOPR Złotów patrolują jeziora powiatu. Wspólne działania to troska o bezpieczeństwo plażowiczów i miłośników sportów wodnych
Ciepłe dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. Nie zawsze jednak potrafimy wypoczywać w bezpieczny sposób. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, złotowscy policjanci wraz ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie oraz z ratownikami z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddziału Miejsko-Powiatowego w Złotowie, prowadzą działania na akwenach powiatu złotowskiego.
Mundurowi działają prewencyjnie, choć nie obyło się bez mandatów. Reagują na wszelkiego rodzaju łamanie przepisów, takich jak kąpiel w miejscach niedozwolonych, poruszanie się kajakiem lub łodzią pod wpływem alkoholu czy brak środków asekuracji.
Wspólne patrole na wodzie będą organizowane cyklicznie, aż do zakończenia sezonu letniego, zarówno na jeziorach gdzie dozwolona jest kąpiel, ale także w miejscach niestrzeżonych.
Tego typu działania, są istotnych punktem dbania o bezpieczeństwo, nie tylko osób przebywających na plaży czy pomostach ale także tych korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego.
Przypominamy że zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowe wyposażenie jednostki żaglowej, motorowej czy wędkarskiej to :
– pasy lub kamizelki ratunkowe w liczbie osób znajdujących się na łodzi, rowerku wodnym, kajaku,
– koło ratunkowe wyposażone w nietonącą linę w większych jednostkach pływających,
– gaśnica proszkowa 2 kg na każdej łodzi z silnikiem oraz łodziach powyżej 3,5 m długości,
– odbijacze o liczbie odpowiedniej do rozmiarów łodzi przy jednostce powyżej 3,5m,
– bosak przy jednostce powyżej 3,5m,
– apteczka pierwszej pomocy przy jednostce powyżej 3,5 m,
– skuter wodny, powinien być wyposażony w zrywkę do awaryjnego wyłączenia silnika,
Warto pamiętać również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby pływające kajakiem, rowerem wodnym, łódką czy żaglówką, nie mogą znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W przypadku sprzętu pływającego, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego w przypadku poruszania się łodzią, motorówką, skuterem wodnym, wyposażoną w silnik.
Aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą pamiętajmy również o poniższych zasadach:
– zawsze kąpać się w miejscach strzeżonych,
– nigdy nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu,
– po dłuższym przebywaniu na słońcu, nie wchodźmy od razu do wody,
– nie skaczmy na główkę do wody której „nie znamy” lub do płytkiej wody,
– nie wypływajmy na materacu na środek jeziora,
asp. Damian Pachuc