?Pętla taktyczna?, czyli egzamin na koniec ?Ferii z WOT?

Najnowsze Regiony Wydarzenia

?Ferie z WOT? w 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dobiegły końca.  Podstawowe przeszkolenie wojskowe, na które zdecydowali się młodzi ludzie z Wielkopolski i ziemi lubuskiej zakończyło się 7 lutego egzaminem, czyli tzw. ?pętlą taktyczną?. Pozytywny wynik tego sprawdzianu to przepustka do uroczystej przysięgi wojskowej, która dzisiaj odbyła się  placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wielkopolskim.

Szkolenie podstawowe w ramach tzw. ?Ferii z WOT?, które kończy się właśnie na poligonie w podpoznańskim Biedrusku to wstęp do 3 letniej służby wojskowej w szeregach żołnierzy obrony terytorialnej.

Ostanie dni były dużym wyzwaniem dla tych młodych ludzi, którzy zdecydowali się zamienić góry na mundury. Każdy dzień zaczynał się bardzo wcześnie i kończył późno. Dla rekrutów nieprzyzwyczajonych do wojskowego rygoru już to mogło okazać się nie lada wyzwaniem. Do tego dochodził stres, nowe specyficzne środowisko, kontakt z bronią oraz dużo nowej wiedzy do przyswojenia. Jednak to szkolenie musi być intensywne by w ciągu 16 dni ochotnicy wstępujący w szeregi WOT mogli nabyć wszystkie podstawowe umiejętności niezbędne dla każdego żołnierza.  Natomiast weryfikacją umiejętności nabytych w tym czasie przez żołnierzy jest tzw. ?pętla taktyczna?. Ten swoisty rodzaju egzamin odbył się w piątek 7 lutego na biedruskim poligonie pod Poznaniem.

W sprawdzianie kończącym szkolenie uczestniczyło 118 żołnierzy w tym 17 kobiet. Egzamin składał się z 15 zadań. Widać było że trud szkolenia dawał się przyszłym żołnierzom we znaki. Kilkanaście dni wymagającego treningu zostało okupione bardzo dużym wysiłkiem.

Taktyka na polu walki, ewakuacja rannych, znajomość topografii czy umiejętność skrytego podejścia do obiektu – to tylko cześć zadań jakie musieli w ramach tzw. pętli taktycznej wykonać nowi rekruci, którzy już wkrótce staną się żołnierzami. Mimo, że zadania nie były łatwe a zmienna pogoda w trakcie całego szkolenie dawała się nowym terytorialsom we znaki, to wszyscy rekruci pozytywnie zdali egzamin  – mówi ppłk Artur Filipowicz dowódca 151 batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny gdzie wkrótce służyć będzie wielu z tych młodych ludzi.

***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy blisko 1500 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie a od niedawana także województwo lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Do czasu utworzenia samodzielnej 15 brygady WOT a woj. lubuskim pod dowództwo w Poznaniu podlega również nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

***

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi są piątym rodzajem sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności ? zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i klęsk żywiołowych, czy sytuacji kryzysowych. W skali kraju WOT liczy ponad 24,000 żołnierzy, w tym ponad 21,000 ochotników. Wojska Obrony Terytorialnej wyróżniają się tym, że opierają jest na żołnierzach niezawodowych, którzy łączą pracę i życie rodzinne ze służbą wojskową. Terytorialsi pełnią służbę w najbliższej odległości od swojego miejsca zamieszkania.

Kpt. Marcin MISIAK

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej