Piła jest gotowa do masowych szczepień

Najnowsze Piła Wydarzenia Zdrowie

Dwa punkty masowych szczepień przeciwko COVID 19 zostały przygotowane i mogą zostać uruchomione zaraz po dostarczeniu szczepionek. Dzięki inicjatywie Prezydenta Miasta Piły oraz wsparciu kliniki Ars Medical i Państwowej Uczelni Stanisława Staszica, będzie można dodatkowo zaszczepić jednego dnia od 700 do 800 mieszkańców Piły i regionu. Termin uruchomienia punktów szczepienia masowego zależy od tego jak szybko decyzję podejmie Narodowy Fundusz Zdrowia, a ich wydajność od liczby szczepionek, które trafią do Piły.

Najważniejsze informacje:

1. Punkty szczepień masowych powstaną w klinice Ars Medical i w obiektach po Centrum Strzelectwa Sportowego ?Tarcza?, które zyskały dodatkowe wyposażenie umożliwiające bezpieczne i sprawne przeprowadzenie akcji szczepień dużych grup ludzi.

2. W punktach szczepień masowych pracować będą lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i studenci ostatniego roku studiów medycznych PUSS którzy wykonywać będą zarówno kwalifikację do szczepienia, jak i wykonywać same zabiegi. Do tej chwili na apel prezydenta Piotra Głowskiego, odpowiedziało 56 osób.

3. Punkty szczepień pracować będą od poniedziałku do soboty, przez 12 godzin na dobę (od 8.00 do 20.00).  W razie potrzeby praca punktów może zostać rozszerzona o godzinę dziennie (do 21.00) oraz także w niedzielę.

4.  Organizacja dwóch dodatkowych punktów szczepień masowych, pozwoli na zaszczepienie w ciągu jednego dnia od 700 do 800 mieszkańców Piły i regionu. Pozwoli to znacznie przyspieszyć akcję szczepienia mieszkańców północnej Wielkopolski, bo nadal działać będzie 8 dotychczas funkcjonujących w naszym mieście punktów szczepień.

– Nie  ma chyba w tej chwili ważniejszego zadania do wykonania, więc jak tylko samorządy zyskały możliwość organizowania takich punktów, od razu przystąpiliśmy do akcji. Dziękuję prezesowi kliniki Ars Medical Zygmuntowi Malinowskiemu oraz rektorowi Państwowej Uczeni Stanisława Staszica Donatowi Mierzejewskiemu za wsparcie naszej inicjatywy, bo bez was, a przede wszystkim bez pracujących u was lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, nie udałoby się nam tak szybko wszystkiego przygotować ? powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski.

– Gratulujemy pomysłu i tak jak pan prezydent powiedział, jesteśmy gotowi do akcji szczepień, z której przeprowadzeniem pod względem kadrowym i organizacyjnym, nie powinno być żadnego problemu. Jedyną niewiadomą jest liczba szczepionek, która trafi do Piły. Mała ich liczba znacznie spowolni proces zaszczepienia populacji naszego regionu –  stwierdzili jednomyślnie Zygmunt Malinowski i Donat Mierzejewski.  

– Nadal prosimy lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych pracujących w naszym regionie o włączenie się w ten ważny proces. Im więcej nas będzie, tym większą będziemy mieli szansę na szybkie zakończenie akcji ? zakończył P. Głowski.

O uruchomieniu punktów szczepień masowych, będziemy informować na bieżąco.

Piotr Gadzinowski
(UM Piła)