Piła przejmie na własność zabytkową parowozownię

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Polskie Koleje Państwowe przekażą Pile na własność zabytkową parowozownię. Ogłosili to wspólnie samorządowcy, parlamentarzyści i władze PKP.

Miasto starało się o przejęcie parowozowni kilkanaście lat. Spółka Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna przekaże jednak obiekt zabytkowej parowozowni nieodpłatnie gminie Piła.

– Obiekt zostanie przekazany miastu całkowicie za darmo – poinformował członek zarządu PKP SA Krzysztof Golubiewski – Obecnie jesteśmy na etapie wydzielania działki. Chcemy sfinalizować wszystko jeszcze w tym roku i wówczas miasto stanie się jej właścicielem. To świetna okazja na wykorzystanie go w celach kulturalnych.

– Spółka PKP S.A. jest zainteresowana współpracą z pilskim samorządem i podejmie działania w kierunku przekazania nieruchomości w trybie art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego “Polskie Koleje Państwowe”, który pozwala PKP na nieodpłatne przekazanie mienia, między innymi jednostkom samorządu terytorialnego. Jeśli tak się stanie to będą mogły tu się odbywać inicjatywy od wydarzeń kulturalnych. Liczę na współpracę z muzeum z Jaworzyna Śląskiego. Szacujemy, że koszt przywrócenia do użytkowania może wynieść 10 milionów, które będzie można pozyskać z różnych źródeł.- dodaje prezydent Głowski.

To dobre wieści dla miłośników kolei. Pilska Parowozownia powstała w latach 1870-1874 jest jedyną ocalałą i najstarszą w Europie parowozownią. Ze względu na jej walory historyczno – techniczne została wpisana w rejestr zabytków województwa wielkopolskiego. Ważne, by po remoncie przywróć życie temu obiektowi między innymi poprzez wydarzenia kulturalne, bo na chwile obecną niestety obiekt ten nadal niszczeje.

Red/ Fot. Kurier Kolejowy