Pilski szpital dostanie 1,6 mln na nowoczesny sprzęt?

Najnowsze Piła

PIŁA. Dzisiaj na końcu tego zdania stawiamy znak zapytania, ale wszystko wskazuje na to, że postawimy tam kropkę. Dlaczego? Ponieważ mimo błyskawicznego tempa wszystkie procedery zostały dokładnie wypełnione, a kropką na ?i?, która zakończyła trzydniowy maraton po spore pieniądze, było złożenie w terminie wniosku o dotację państwową na zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia dla Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Od  pozyskania informacji o możliwości ogromnego dofinansowania z budżetu państwa (wtorek),  do złożenia wniosku minęły zaledwie trzy dni.  W środę zwołano Zarząd Powiatu, który podjął decyzję o zmianie wydatków w tegorocznym budżecie. Dotyczyła ona przesunięcia z rezerwy budżetowej blisko 400 tysięcy złotych na zabezpieczenie wkładu własnego, który był niezbędny dla pozyskania 1,6 mln  dotacji z budżetu państwa na zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Oddziału Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu.

W czwartek przed południem odbyła się sesja nadzwyczajna, podczas której większością głosów przyjęto uchwałę  o zmianach w budżecie i jeszcze tego samego dnia starosta  pilski Eligiusz Komarowski złożył wniosek o 1,6 mln dofinansowanie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

     – Stanęliśmy przed niebywałą szansą pozyskania dodatkowych środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Warunkiem jej pozyskania było jednak zabezpieczenie wkładu własnego w wysokości 20 procent planowanych zakupów inwestycyjnych, gdyż łączna kwota tego zadania wynosi blisko 2 miliony złotych ? tłumaczy starosta Komarowski.

W ramach dotacji planowany jest zakup m.in. 8 respiratorów, przenośnego aparatu USG, aparatu do ciągłego leczenia nerkozastępczego, specjalistycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi i stacji centralnego monitorowania.

W ostatnich kilkunastu miesiącach zrealizowane w pilskim szpitalu  inwestycje pochłonęły ponad 20 mln złotych.

(WM)

 Źródło.powiat.pila.pl