Płaca minimalna 2023 powinna być wyższa, niż proponuje rząd. Oto jaka kwota byłaby odpowiednia

Biznes kraj Najnowsze Praca Regiony Wydarzenia

Inflacja w Polsce galopuje i będzie wysoka również w przyszłym roku. Ma to kolosalny wpływ na wysokość płacy minimalnej, która musi być podniesiona właśnie w oparciu o tempo, w jakim rosną ceny. Jednak propozycja podwyżek, z jaką wyszedł rząd, jest prawdopodobnie niewystarczająca. Jak wyliczają eksperci, podwyżka pensji minimalnej powinna być aż o 158 złotych większa w porównaniu z rządowym planem.

Inflacja w czerwcu sięgnęła już 15,5 proc. i nie jest to raczej tegoroczny szczyt. W kolejnych miesiącach może być jeszcze drożej, a średnioroczna inflacja ma tym roku sięgnąć 14,2 proc. – wynika z centralnej ścieżki projekcji NBP. W przyszłym roku nie możemy liczyć na duże spadki, bo bank centralny prognozuje, że średnioroczny wzrost cen osiągnie poziom 12,3 proc.

Duża podwyżka konieczna przez inflację

Od tego, jak dotkliwa będzie drożyzna, zależy wzrost pensji minimalnej w 2023 roku. Rząd przyjął propozycję w tej sprawie w czerwcu i założył, że podwyżki będą dwie – od stycznia i od lipca. Jest to konieczne w sytuacji, gdy prognozowana na kolejny rok inflacja przekracza pięć procent. A zgodnie z najnowszą aktualizacją Wieloletniego Planu Finansowego Państwa średnioroczny wzrost cen w 2023 roku ma wynosić 7,8 proc. – tyle też zostało przyjęte w założeniach do budżetu na przyszły rok.

więcej: https://finanse.wp.pl/placa-minimalna-2023-powinna-byc-wyzsza-niz-proponuje-rzad-oto-jaka-kwota-bylaby-odpowiednia-6790630722083584a